Dodano: 09 czerwca 2017r.

Polskie uczelnie coraz gorsze? Spadki w rankingu najlepszych szkół wyższych

Liderami najnowszego światowego rankingu najlepszych uczelni są amerykańskie szkoły wyższe z Massachusetts Institute of Technology (MIT) na czele. Najwyżej sklasyfikowana polska uczelnia – Uniwersytet Warszawski – znalazła się w czwartej setce.

Ranking Uniwersytetów

 

QS World University Ranking przygotowuje od kilkunastu lat  The Times Higher Education oraz organizacja specjalizująca się w tematyce szkolnictwa - Quacquarelli Symonds. Podium w tym roku przypadkło amerykański uczelniom. Pierwsze miejsce zajął już wspomniany Mit. Na drugim uplasował się Stanford University, a trzecie miejsce przypadło Harvard University. W pierwszej dziesiątce są jeszcze dwie amerykańskie szkoły wyższe, cztery brytyjskie oraz jedna ze Szwajcarii.

Tegoroczny ranking najlepszych uczelni uwzględnił dziewięć polskich szkół wyższych, czyli o trzy więcej niż przed rokiem. Najwyżej sklasyfikowana polska uczelnia znalazła się na miejscach 411-420. To  spadek z 366. pozycji. Na tej samej pozycji sklasyfikowano również m.in. Kazachski Narodowy Uniwersytet Techniczny czy Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki. Następną w rankingu polską uczelnią jest Uniwersytet Jagielloński, który znalazł się na 461-470 miejscu. Tutaj także zanotowaliśmy spadek z 431. pozycji.

Na miejscach 601-650 znalazła się Politechnika Warszawska i to jest taki sam wynik, jak w poprzednim badaniu. Na pozycjach 801-1000 uplasowały się ex aequo: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Wrocławska, które zadebiutowały w rankingu. Te same miejsca uzyskały Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Wrocławski zaliczając spadek o 100 pozycji.

Na miejsce w rankingu składa się kilka czynników. W 40 proc. zależy ono od opinii wykładowców. W 20 proc. od stosunku liczby wykładowców do studentów. Także w 20 proc. zależy ono od ilości publikacji naukowych. W dalszej kolejności brane są pod uwagę: opinia pracodawców (10 proc.), odsetek wykładowców zagranicznych (5 proc.) oraz odsetek studentów zagranicznych ( 5 proc.).




Cały ranking można zobaczyć tutaj.

 

 

Źródło: topuniversities.com, fot. CC.4.0/SkyMaja/Wikimedia Commons