Dodano: 04 lipca 2024r.

Polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu

Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K opracowana przez badaczy z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa na testach w Norwegii sięgnęła kosmosu. To historyczne osiągnięcie polskich inżynierów.

Polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu

 

Wszelkie szczegóły techniczne lotu są obecnie opracowywane i zostaną podane do wiadomości publicznej w najbliższych dniach. Rakieta powstała w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) częściowo finansowała przedsięwzięcie.

ILR-33 BURSZTYN 2K

ILR-33 BURSZTYN 2K to pierwsza rakieta wykorzystująca jako utleniacz nadtlenek wodoru o stężeniu ponad 98 proc. Nadtlenek wodoru to nic innego, jak dostępna w każdej aptece woda utleniona. Oczywiście woda utleniona to jednie trzy procentowy roztwór nadtlenku wodoru. Ten ponad 98 procentowy został wytworzony w Łukasiewicz - Instytucie Lotnictwa dzięki opracowanej i opatentowanej przez Instytut technologii, która pozwala osiągnąć lepsze parametry lotu.

Dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, mówił przed lotem testowym, że nadtlenek wodoru o stężeniu 98 proc., który został zastosowany jako utleniacz w rakiecie Bursztyn, jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów pędnych. - Tym projektem oraz zastosowanymi w nim technologiami chcemy udowodnić światu, że elementy zrównoważonego, ekologicznego transportu są możliwe w przestrzeni kosmicznej – wyjaśniał Paweł Stężycki.

ILR-33 BURSZTYN 2K jest wyposażona w innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na stały materiał pędny. Użyto w niej również szeregu nowoczesnych technologii, które mogą być zastosowane w innych systemach rakietowych, jak m.in. modułowy komputer pokładowy OBC-K1, pironaboje EGG1U, zawory pirotechniczne czy mobilna autonomiczna wyrzutnia WR-2.

Wszystkie prace projektowe zrealizowano w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Historyczne osiągnięcie

"Pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98 proc., została przetestowana w docelowej konfiguracji i osiągnęła zakładany pułap. Tym samym data 3 lipca 2024 roku przejdzie do historii polskich dokonań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych" - poinformowała POLSA.

Według POLSA już dziś rozwiązania opracowane w ramach programu BURSZTYN pozwoliły na zaangażowanie polskich konsorcjów w szereg międzynarodowych projektów rakietowych Europejskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiego Funduszu Obronnego.

Poruszająca się z prędkością blisko 1,4 km/s rakieta ma znaleźć wiele zastosowań. Można ją wykorzystywać m.in. do badań atmosfery, wynoszenia różnorodnych eksperymentów naukowych prowadzonych z myślą o rozwoju nauki, nowych technologii i rozwoju przemysłu.

- Jesteśmy pełni optymizmu przed kolejnymi testami systemu BURSZTYN. Już dziś wiadomo, że rakieta będzie wykorzystywana w latach 2025-2027 przez polską firmę Thorium Space - dodał dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. Jak zapowiedział, odbędzie się to w ramach projektu NCBR pt. "Satelitarny system teledetekcji oraz komunikacji suborbitalnych rakiet badawczych - FAZA II", którego celem jest rozwój nowych produktów technologicznych firmy dla sektora kosmicznego.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl, fot. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa