Dodano: 28 czerwca 2024r.

Polska rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K poleci do granic kosmosu

Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K opracowana przez badaczy z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa odbędzie wkrótce lot w warunkach kosmicznych. Po kampaniach testowych na poligonie w Drawsku Pomorskim już w lipcu br. nastąpi kolejny etap testów przygotowujących rakietę do osiągnięcia granic kosmosu.

Polska rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K poleci do granic kosmosu

 

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje na lipiec zagraniczną misję rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K. To kolejny etap prac badawczo-rozwojowych przygotowujących polskie rakiety suborbitalne do lotów w warunkach kosmicznych – czytamy w komunikacie przesłanym przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

ILR-33 BURSZTYN 2K

ILR-33 BURSZTYN 2K to pierwsza na świecie rakieta wykorzystująca jako utleniacz nadtlenek wodoru o stężeniu ponad 98 proc. Nadtlenek wodoru to nic innego, jak dostępna w każdej aptece woda utleniona. Oczywiście woda utleniona to jednie trzy procentowy roztwór nadtlenku wodoru. Ten ponad 98 procentowy został wytworzony w Łukasiewicz - Instytucie Lotnictwa dzięki opracowanej i opatentowanej przez Instytut technologii, która pozwala osiągnąć lepsze parametry lotu.

- BURSZTYN jest pierwszą na świecie rakietą, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98 proc., czyli jeden z najbardziej ekologicznych materiałów pędnych. Tym projektem oraz zastosowanymi w nim technologiami chcemy udowodnić światu, że elementy zrównoważonego, ekologicznego transportu są możliwe w przestrzeni kosmicznej – mówi cytowany w komunikacie dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Technologia opracowana w Instytucie lotnictwa może w przyszłości posłużyć do realizacji testów technologii dla przemysłu kosmicznego i badań naukowych. Może również stanowić konkurencję dla rosnącego sektora transportu kosmicznego – wynoszenia satelitów na orbitę okołoziemską. Zwłaszcza, że napęd jest ekologiczny, co w dobie walki o czyste powietrze może mieć kluczowe znaczenie.

Użyte w rakiecie suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K rozwiązania są pionierskie. Rakieta porusza się z prędkością blisko 1,4 km/s. Jest wyposażona w innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na stały materiał pędny, jak również szereg nowoczesnych technologii, które mogą być zastosowane w innych systemach rakietowych. Należą do nich między innymi modułowy komputer pokładowy OBC-K1, pironaboje EGG1U, zawory pirotechniczne oraz mobilna autonomiczna wyrzutnia WR-2. Wszystkie prace projektowe zrealizowano w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Polski sektor kosmiczny

Obecnie projekt znajduje się w przełomowym momencie. Prowadzone są prace, by rakieta odbyła lot w konfiguracji, która docelowo może pozwolić na wynoszenie małych ładunków na pułap kosmosu.

- Testy poligonowe opracowanej przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K mają szczególne znaczenie dla rozwoju technologii rakietowych w Polsce. Polska Agencja Kosmiczna wspiera działania Instytutu w tym zakresie. Kompetencje i doświadczenie polskich inżynierów w projektowaniu rakiet stanowią obecnie punkt wyjścia pozwalający nie tylko na udział w programach rozwoju dużych rakiet kosmicznych, ale także na zaangażowanie w realizację projektów dla potrzeb Sił Zbrojnych RP – wskazuje w komunikacie dr Michał Wierciński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Rozwiązania opracowane w ramach programu BURSZTYN pozwoliły na zaangażowanie polskich konsorcjów w szereg międzynarodowych projektów rakietowych Europejskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiego Funduszu Obronnego.

- System składający się na rakietę ILR-33 BURSZTYN 2K ma szczególne znaczenie dla rozwoju technologii rakietowych w Polsce. Planowane testy rakiety w warunkach kosmicznych to ważny element budowy polskich kompetencji inżynieryjnych oraz rozwoju polskich technologii rakiet kosmicznych. Szczególnie, że ILR-33 BURSZTYN 2K stanowi również punkt wyjścia do rozwoju zaawansowanych technologii dużych rakiet kosmicznych, które na tę chwilę dostępne są jedynie w kilku krajach w Europie – zaznacza dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Testy w Norwegii

Po zakończonych sukcesem czterech kampaniach testowych w Polsce, w lipcu br. odbędzie się kolejny etap testów przygotowujących rakietę ILR-33 BURSZTYN 2K do osiągnięcia linii kosmosu (umowna granica kosmosu znajduje się na wysokości 100 kilometrów). Polska technologia będzie testowana w Norwegii, gdzie znajduje się centrum kosmiczne przeznaczone dla kosmicznych środków wynoszenia.

- Zagraniczny charakter prac badawczych wynika z faktu, że planowany test dotyczy misji, w której dopuszczalna strefa upadku stopni i systemów rakiety jest duża i z przyczyn bezpieczeństwa testy realizujemy poza Polską – mówi w cytowany komunikacie dr inż. Adam Okniński, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

- Jesteśmy pełni optymizmu przed kolejnymi testami systemu BURSZTYN. Już dziś wiadomo, że rakieta będzie wykorzystywana w latach 2025-2027 przez polską firmę Thorium Space – podsumowuje dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K stanowi interesującą platformę technologiczną, z której mogą być prowadzone testy komponentów i podsystemów w locie. Może być stosowana do realizacji badań atmosfery i wynoszenia eksperymentów naukowych. Tym samym można prowadzić zaawansowane programy dla przemysłu, nauki, jak i programy edukacyjne. Zainicjowanie takiego programu w polskich realiach ułatwi dostęp krajowym podmiotom do przestrzeni kosmicznej i pozwoli na zwiększenie poziomu gotowości technologicznej wynoszonych polskich urządzeń. To ważny krok w historii prac badawczych prowadzonych przez inżynierów Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa i szansa dla całego polskiego sektora kosmicznego.

 

Źródłoi fot.: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa