Dodano: 05 stycznia 2018r.

Polska firma ze zleceniem od CERN

Zaawansowane systemy elektroniki pomiarowej dla Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN dostarczy polska spółka Creotech Instruments. Wartość zamówienia przekracza 0,5 mln zł - poinformowali przedstawiciele firmy.

Wielki Zderzacz Hadronów – ATLAS

 

- Wygraliśmy przetarg na dostawę zaawansowanych systemów elektroniki pomiarowej na potrzeby Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN – mówi prezes Creotech Instruments dr Grzegorz Brona, cytowany w przesłanym komunikacie prasowym. – Wartość zamówienia obejmującego około 250 elementów elektroniki pomiarowej przekracza 0,5 mln zł. Część produktów, które dostarczymy do Szwajcarii została opracowana w ramach projektu HETMAN realizowanego w tzw. szybkiej ścieżce NCBiR od roku 2016 – dodaje.

Jak informuje w komunikacie Croetech Instruments, kilka tygodni wcześniej firma zawarła także z CERN 3-letnią umowę ramową dotyczącą projektowania elektroniki pomiarowej. Tym samym, jako pierwsza firma w naszej części Europy, zyskała status centrum kompetencyjnego CERN. Jako jedno z czterech w Europie centrów, będzie wspierać laboratoria CERN w projektowaniu elektroniki dla przyszłych akceleratorów i eksperymentów fizyki wysokiej energii działających przy Wielkim Zderzaczu Hadronów.

- Obok nas status centrum kompetencyjnego CERN otrzymały firmy z Danii i Hiszpanii. To, że udało nam się znaleźć w tym elitarnym gronie i to mimo silnej konkurencji ze strony firm działających na rynku znacznie dłużej od nas to wielki dowód uznania dla całego zespołu Creotech – mówi dr Grzegorz Brona.

- Umożliwi to Creotech ubieganie się o zamówienia inżynieryjne w procedurze pozaprzetargowej, która daje istotny poziom swobody w przyszłej współpracy z CERN – wyjaśnia prezes Creotech Instruments. - W ramach konkursu Creotech musiał wykazać posiadanie odpowiedniego zaplecza technologicznego obejmującego specjalistyczne oprogramowanie, urządzenia produkcyjne, sterylne zaplecze produkcyjne, kontrole wizyjną, systemy do naprawy zaawansowanej elektroniki i komorę klimatyczną oraz dostęp do całego szeregu światowej klasy specjalistów zajmujących się elektroniką analogową i cyfrową, pracowników legitymujących się doktoratem w obszarach związanych z wydajnymi pomiarami oraz specjalistów od jakości z certyfikatami niezależnych organizacji np. ESA – wylicza.

Umowa ramowa między CERN i Creotech podpisana została na 3 lata z możliwością jej przedłużenia.

 
 


Źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. CC BY 2.0/ Flickr/ Image Editor