Dodano: 14 listopada 2017r.

Polska firma rozwija technologię urządzeń do montażu satelitów

W ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej „Polish Industry Incentive Scheme”, który służy podnoszeniu kompetencji krajowych firm w sektorze kosmicznym, SENER Polska realizuje kontrakt na rozwój technologii tzw. clamp bandów, czyli mechanizmów łączących satelity z urządzeniami do ich transportu i montażu. Ten projekt to także duży sukces programu stażowego Agencji Rozwoju Przemysłu – rolę głównego inżyniera pełni bowiem laureat pierwszej edycji programu.

Polska firma rozwija technologię urządzeń do montażu satelitów

 

Clamp band można porównać do wielkiej opaski zaciskowej. To jedyny element łączący satelitę z urządzeniem do transportu lub rakietą nośną. Jeśli clamp band zawiedzie, warty setki milionów euro satelita roztrzaska się o ziemię. Połączenia tego typu muszą być niezwykle wytrzymałe i łatwe w montażu. Projektowane przez SENER Polska urządzenie  będzie mieć masę około 60 kg, średnicę 1,7 metra, a główny element – stalowa taśma – grubość zaledwie 3 mm.  Clamp band musi  utrzymać ciężar satelity ważącego 10 ton. Dodatkowo będzie on wykorzystywany w ekstremalnych warunkach próżni i temperatur od -40 do 70 stopni Celsjusza.

Celem kontraktu przyznanego przez ESA firmie SENER Polska jest rozwój technologii produkcji i testowania clamp bandów. Po jego zakończeniu w 2018 roku firma z Polski dołączy do wąskiego grona europejskich producentów tego typu urządzeń, co powinno wpłynąć na wzrost konkurencji na rynku i obniżenie kosztów produkcji. Ostatecznym rezultatem realizowanego przez SENER Polska kontraktu będzie zarówno clamp band, jak i stanowisko testowe, które pozostanie w kraju i będzie służyło do sprawdzania funkcjonalności kolejnych urządzeń. Niedawno zakończył się pierwszy etap projektu – ESA zaakceptowała wstępne rozwiązania technologiczne oraz propozycje testów, jakim będzie poddawany wyprodukowany w naszym kraju clamp band.

Kontrakt realizowany jest w ramach programu „Polish Industry Incentive Scheme”. Przez pierwsze 5 lat członkostwa w ESA podmioty z Polski otrzymują fundusze na rozwój technologii i kompetencji, aby dostosować swoje możliwości do udziału w projektach europejskiej agencji. Dzięki zdobyciu nowych umiejętności firmy z Polski mogą skuteczniej walczyć o kolejne kontrakty i współpracować w ich realizacji z lokalnymi podwykonawcami.

- Zdobycie kontraktu w ramach Incentive Scheme umożliwia nam wciąganie do przemysłu kosmicznego firm z innych sektorów, które nawet nie myślały, że mogą być jego częścią. Projekt clamp bandów zostanie zrealizowany w całości w naszym kraju, począwszy od zaprojektowania przez inżynierów z SENER Polska, po produkcję i testy u naszych partnerów – mówi Kamil Grassmann, Kierownik Projektów w SENER Polska.

Rozwój kompetencji i konkurencyjności polskiego przemysłu kosmicznego to także cel programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego”, który od roku organizują wspólnie Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. SENER Polska jest jedną z firm biorących udział w tej inicjatywie.

Fot. SENER Polska

- Wszystkie technologie w przemyśle kosmicznym, nawet te najmniejsze, wymagają zawsze najwyższej jakości i najbardziej aktualnego stanu wiedzy naukowej, technicznej i technologicznej. Program staży, który prowadzimy daje młodym naukowcom szansę nie tylko na sprawdzenie swojej wiedzy , ale również udział w najbardziej aktualnych projektach prowadzonych w Polsce. Co ważne, dzięki temu mogą budować swoją przyszłość w kraju, a nie wyjeżdżać do zagranicznych firm działających w sektorze technologii kosmicznych. Oprócz tego, dostają szansę decydowania o tym, jak branża kosmiczna będzie wyglądać w Polsce w kolejnych latach – mówi Michał Szaniawski, wiceprezes ARP.

Jeden z ośmiu zwycięzców pierwszej edycji programu, Paweł Kozłowski, jest głównym inżynierem w projekcie clamp bandów. Zaczął staż w SENER Polska niemal dokładnie rok temu. - Udział w programie stażowym był dla mnie punktem zwrotnym. Dzięki niemu zacząłem poznawać od środka przemysł kosmiczny i znalazłem fascynującą pracę – mówi Paweł Kozłowski.

Program dobrze ocenia również Kamil Grassmann, kierownik projektów w SENER Polska. - Inicjatywa ARP pomaga młodym osobom rozpędzić swoją karierę, a firmom z sektora kosmicznego znaleźć studentów, którzy mają potencjał stać się świetnymi pracownikami. Uczestnicy programu poznają z bliska przemysł wysokich technologii, procedury rządzące międzynarodowymi projektami kosmicznymi,  a nawet uczestniczą w formalnych rozmowach z Europejską Agencją Kosmiczną - przyznaje.

 

Źródło i fot. Informacja prasowa, SENER Polska