Dodano: 27 kwietnia 2017r.

Polska fabryka satelitów. Trwają prace nad platformą HyperSat

Już w 2020 roku w Polsce może wystartować seryjna produkcja satelitów HyperSat. Poinformowała o tym na konferencji prasowej znana w branży kosmicznej podwarszawska firma Creotech Instruments.

Platforma dla mikrosatelitów HyperSat

 

HyperSat to w rzeczywistości modułowa i uniwersalna platforma satelitarna. Poprzez zaopatrzenie w różnorakie, specjalistyczne sprzęty, będzie można  dzięki niej realizować misje kosmiczne o różnym przeznaczeniu - od radarowych przez telekomunikacyjne, aż po obserwacyjne.

Produkty, które mają powstawać w polskiej fabryce satelitów będą się składały z wymiennych modułów. Jak czytamy na stronie przedsięwzięcia, w najmniejszej konfiguracji satelita będzie miał wymiary 30x30x10 centymetrów i wagę 10 kilogramów. System może być rozbudowywany do rozmiaru maksymalnego 30x30x60 cm i wagi 60 kg poprzez dołożenie kolejnych modułów bądź instrumentów.

„W ramach planowanego przez Creotech projektu opracowane i przygotowane do integracji zostanie szereg podsystemów modułowego satelity, m.in: konstrukcja nośna zdolna wytrzymać przeciążenia spowodowane lotem rakiety oraz umożliwiająca montaż standaryzowanych podzespołów z wykorzystaniem magistrali HyperSat BUS takich jak: system separacji satelity od rakiety, komputer pokładowy, system zasilania i bateria pokładowa, system paneli fotowoltaicznych, moduły łączności radiowej i anteny” – czytamy na stronie internetowej projektu.

Rozwiązanie proponowane przez firmę Creotech Instruments spowoduje, że satelity będą znacznie tańsze w produkcji. Do tego będą też nieporównanie szybsze do wdrożenia oraz łatwiejsze w obsłudze. To ukłon w kierunku mniej doświadczonych firm, które zamierzają umieścić satelity lub ich konstelacje w kosmosie.

- Chcemy uruchomić fabrykę satelitów. Platforma będzie budowana w oparciu o tzw. elementy COTS, czyli tanie moduły elektroniczne, które zapewnią przeżywalność takiej platformy w kosmosie w perspektywie pięciu lat. Jesteśmy w stanie zautomatyzować procesy produkcji komponentów satelitarnych i nie produkować ich w jednym egzemplarzu, tylko np. 50 egzemplarzach. Czas od zamówienia platformy do jej integracji z instrumentem i wystrzelenia nie przekroczy zaś dziewięciu miesięcy. To też istotny parametr, który powoduje, że nasza platforma będzie bardzo konkurencyjna na rynku – powiedział podczas konferencji Grzegorz Brona - prezes Creotech Instruments.

„Przedsiębiorcy będą mogli skupić się na projektowaniu i budowie instrumentów, aparatury użytkowej oraz na późniejszym świadczeniu usług. Nie będą tracić czasu i środków na budowanie od zera platform satelitarnych, które będą nośnikiem dla tych instrumentów. Aktualnie w kosmosie jest około 1000 satelitów. W perspektywie kolejnej dekady nastąpi gwałtowny wzrost tej liczby. Do roku 2025, w ramach kilkudziesięciu konstelacji satelitarnych, planowane jest wystrzelenie 9 000 nowych satelitów. Większość z nich stanowić będą satelity klasy mikro, o masie 10 – 150 kg” – czytamy dalej w informacji udostępnionej na stronie przedsięwzięcia.

Przedstawiciele firmy przyznali na konferencji, że są już pierwsi zainteresowaniu rozwiązaniem firmy z Piaseczna. Partnerami projektu są Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Politechnika Warszawska.

 



Źródło: PAP, hyper-sat.com, fot. hyper-sat.com