Dodano: 23 czerwca 2022r.

Politechnika Białostocka zdobyła patent na innowacyjną ortezę

„Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka” to kolejny patent, jakim może poszczycić się Politechnika Białostocka. Twórcami wynalazku są dr inż. Piotr Borkowski, pracownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i mgr inż. Urszula Kuczyńska, absolwentka kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Politechnika Białostocka zdobyła patent na innowacyjną ortezę

 

Zaprojektowana orteza ma za zadanie wsparcie procesu usprawniania kończyny górnej. Wynalazek został objęty ochroną patentową nr P.427346.

Dwa w jednym

- Pomysł na ortezę jest wynikiem analizy istniejących rozwiązań oraz potrzeb zgłaszanych przez lekarzy – wyjaśnia genezę wynalazku dr. inż. Piotr Borkowski, pracownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. - Zaprojektowana orteza oprócz funkcji stabilizacji kończyny górnej realizuje funkcje rehabilitacji nadgarstka. Umożliwia to realizację procesu rehabilitacji w dowolnym czasie (np. w trakcie spaceru). Do tej pory nie było takich rozwiązań! - dodaje.

Wcześniej wynalazca rozmawiał z lekarzami zainteresowanymi nowymi rozwiązaniami w medycynie. Mógł też wykorzystać fachowe lektury i własne doświadczenie w projektowaniu i budowaniu unikalnych urządzeń wspierających rehabilitację.

- Prezentowane rozwiązanie ortezy dedykowane jest kończynie górnej, a dokładnie stawom: nadgarstkowemu i łokciowemu – wyjaśnia dr inż. Borkowski.

Ze względu na swoją modułowość orteza pozwala na dokładniejsze dostosowanie się do potrzeb użytkowników. Możliwe jest stosowanie pojedynczo modułów: łokciowego lub nadgarstkowego, a także złożenie ich w odpowiedniej konfiguracji. Może ona więc służyć osobom z dysfunkcjami zlokalizowanymi praktycznie w każdym segmencie kończyny.

- Zadaniem urządzenia jest wspomaganie ćwiczeń zalecanych przez lekarza i dedykowanych konkretnemu pacjentowi – wyjaśnia przeznaczenie wynalazku dr inż. Piotr Borkowski.

Medycyna ze wsparciem inżynierów

Dodatkowym atutem są także występujące regulacje dające możliwość indywidualnego dopasowania do każdego typu budowy pacjenta i celu rehabilitacji. Cała orteza pozwala więc na unieruchomienie jak i na wykonywanie dynamicznych ruchów zaopatrzonej kończyny.

Dr inż. Piotr Borkowski od lat łączy świat inżynierii z medycyną. - Inżynieria biomedyczna i medycyna stanowią nierozłączną całość. Rozwiązania techniczne tworzone wspólnie przez konstruktorów i lekarzy otwierają możliwości w opracowywaniu nowych procesów leczenia. Współczesna medycyna nie istniałaby w obecnym stanie bez wsparcia inżynierów, a inżynieria biomedyczna bardzo chętnie korzysta z porad medyków - podkreśla wynalazca.

Pracownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej jest twórcą bądź współtwórcą wielu oryginalnych pomysłów.

- To 14 moje rozwiązanie, które jest uznane za oryginalne przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej – zdradza dr inż. Piotr Borkowski. - Daje to pozytywną energię do zgłaszania nowych konstrukcji i poszukiwań dla ich zastosowania w praktyce - dodaje.

Zgłoszenie patentowe trafiło do Urzędu Patentowego w 2018 roku. Wówczas mgr inż. Urszula Kuczyńska, współtwórczyni wynalazku, była jeszcze studentką kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Dziś pracuje w firmie ChM sp. z o.o., To jeden  z największych producentów implantów i narzędzi do traumatologii i ortopedii w Polsce. 

 

Źródło: Politechnika Białostocka, fot. Gabriela Kościuk/Politechnika Białostocka. Na zdjęciu dr inz Piotr Borkowski