Dodano: 05 października 2020r.

Podręczniki do liceum i technikum – poradnik zakupowy

Zakupy przygotowujące do roku szkolnego to zawsze ogromne przedsięwzięcie wymagające czasu, nakładów finansowych i niejednokrotnie stalowych nerwów. Bez wątpienia wśród najtrudniejszych aspektów jest zaopatrzenie się w odpowiednie podręczniki do szkoły średniej. Czy wybrać jedynie te wymagane przez nauczycieli? A może warto sięgnąć po dodatkowe pozycje? Czym uzupełnić wiedzę i w jaki sposób najlepiej przygotować się do matury? Na te pytania już niedługo znajdziecie odpowiedź i przygotujecie właściwą listę zakupów.

Nauka

 

Czego potrzeba? – najważniejsze materiały

Najważniejsze powinno być zakupienie książek wskazanych przez szkołę jako potrzebne do prowadzonych zajęć. Najczęściej będą to podręczniki, rzadziej zbiory ćwiczeń lub inne materiały. W przypadku ostatnich lat edukacji zapewne konieczne są opracowania przygotowujące do matury lub egzaminów zawodowych. Szczególnie istotne jest porozumienie się z nauczycielami, którzy z reguły potrafią doradzić najlepsze pozycje uzupełniające przerabiany program. Pozwala to uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy na zbędną literaturę.

Podręczniki do technikum i liceum obejmują na szczęście ten sam zakres materiału mimo różnej formuły zajęć i liczby klas. Wynika to z faktu, że zostały podzielone na części, które nauczyciele mogą wykorzystać dowolnie według uznania w czasie semestrów. To jednocześnie istotna informacja mówiąca, że nie warto kupować „na zapas”, bo nie wiadomo, na jakim etapie przyjdzie rozpocząć i zakończyć rok szkolny. Obecna formuła edukacji powoduje, że najbardziej kosztowna okazuje się pierwsza klasa szkoły średniej, a w późniejszych latach liczba podręczników ulega znacznemu uszczupleniu.

Bogatą ofertę podręczników znajdziesz np. w Empiku na: https://www.empik.com/podreczniki-szkolne/liceum-i-technikum.

Jak zdać egzaminy bez stresu? – repetytoria i opracowania

Najistotniejsze będzie odpowiednie źródło wiedzy. Podręczniki do liceum zawierają wiele informacji nie tylko ogólnych i ważnych dla zrozumienia tematu, ale także istotnych pod kątem egzaminu dojrzałości. Dzięki nim uczeń jest w stanie przyswoić sposób myślenia przydatny podczas matury. Wykształcenie umiejętności zwracania uwagi na te aspekty, które pomogą osiągnąć dobry wynik, może być kluczem do przyjęcia na studia lub rozpoczęcia kariery. Znacznie użyteczniejsze od zwykłego podręcznika okazują się jednak repetytoria maturalne.

Dość powiedzieć, że to zbiory zadań, które zostały przystosowane specjalnie do obecnej podstawy programowej. Zamiast w obszerny, często żmudny sposób przekazywać całą wiedzę z pewnego zakresu, oferują one skondensowany, wygodny pakiet testów. Pozwalają sprawdzić wiedzę pod kątem matury i przedstawiają podstawowe rodzaje i formy zadań. Pełnią inną rolę niż klasyczne podręczniki do szkoły średniej, dzięki czemu stanowią świetne uzupełnienie w kontekście pozyskiwania informacji i przydatnych umiejętności.

Podobne zadanie spełniają opracowania lektur, choć one, zamiast skupiać wszystkie istotne informacje, oferują szerszy pogląd na dzieła kultury omawiane w ramach zajęć języka polskiego. Mogą być ważną pozycją dla wszystkich przygotowujących się do rozszerzonego egzaminu, gdzie od znajomości lektur i wierszy zależna jest większość oceny. Warte uwagi są również książki oferujące łatwe wyszukiwanie reguł gramatycznych, dzięki czemu maturzyści szybko przyswoją podstawowe zasady – szczególnie przydatne w nauce języków obcych.

Jak kupować, aby nie przepłacić? – przydatne informacje

Trudno w przygotowaniach pominąć aspekt finansowy – koszty związane z zakupem podręczników szkolnych to spora inwestycja. Poświęćcie chwilę, aby zastanowić się, jak uniknąć nadmiarowych wydatków, a może także skorzystać z atrakcyjnych okazji. W pierwszej kolejności warto ustalić z nauczycielami literaturę wymaganą do realizacji programu. Szkoła z reguły podaje listę wymaganych książek. Często odpowiednie podręczniki podaje się dopiero na pierwszych zajęciach. Dzięki cierpliwości z pewnością jest szansa zaoszczędzić.

Czekanie popłaca nie tylko ze względu na fakt uniknięcia zakupu zbędnych książek, ale także dlatego, że wrzesień to czas, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze zniżki na podręczniki. Zazwyczaj ceny rosną przez cały okres wakacji aż do końca sierpnia, a następnie spadają, kiedy księgarnie chcą wyczerpać zakupiony nakład. Haczyk tkwi w ryzyku – zwlekając, można się spóźnić, a wtedy przyjdzie poczekać, aż wydawnictwo wydrukuje nowe egzemplarze. Zatem nie podejmujcie tego typu kroków bez pewności, że nakład nie jest na wyczerpaniu.

Wygodnym i atrakcyjnym rozwiązaniem okazuje się kupowanie podręczników w pakietach. Szczególnie często można zauważyć takie oferty w przypadku książek przeznaczonych do nauki języków – otrzymuje się wtedy podręcznik, zbiór ćwiczeń, a także dostęp do dodatkowych materiałów multimedialnych. Korzyść zakupu kilku podręczników jednocześnie prowadzi do kolejnego wniosku. Oszczędność wynika z zakupów prowadzonych w jak najmniejszej liczbie sklepów.

Oszczędź czas i nerwy – kupuj bez wychodzenia z domu

Zamawianie podręczników w księgarniach internetowych to wygoda, na którą warto sobie pozwolić. Zakup za pośrednictwem Internetu umożliwia zebranie wszystkich potrzebnych pozycji w jedną przesyłkę, opłacenie tylko raz za kosztów dostawy. Za maksymalnie parę dni paczka jest gotowa do odbioru. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzicie żmudnego poszukiwania w księgarniach i antykwariatach, a także w łatwy sposób wyszukacie najkorzystniejszą ofertę. Wybierajcie do woli – bez ryzyka, że zanim podejmiecie decyzję, podręczniki zostaną wykupione.

 

Źródło: artykuł partnera