Dodano: 26 stycznia 2017r.

Pierwszy w Polsce przetarg publiczny na budowę i start rakiety

Centrum Nauki Kopernik ogłosiło przetarg publiczny na dostarczenie rakiety umożliwiającej wyniesienie dziesięciu minisatelit – CanSat. To pierwszy taki przetarg w Polsce i realizowany jest przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-PL.

Budowa satelity CanSat


Przedmiotem przetargu jest budowa oraz start rakiety, która wyniesie miniaturowe satelity na wysokość co najmniej dwóch kilometrów. Zamówienie obejmuje przygotowanie dokumentacji technicznej, przeprowadzenie testów oraz wystrzału rakiety na poligonie w Nowej Dębie. Przetarg realizowany jest w ramach polskiej edycji konkursu CanSat 2016/2017.

CanSat to miniaturowy satelita, którego rozmiary powinny pozwolić mu zmieścić się w puszce po napoju. Przy jego pomocy mogą być realizowane pomiary ciśnienia atmosferycznego, temperatury powietrza, poziomu promieniowania jonizującego czy choćby wykonanie zdjęć.

Oferty cenowe biorących udział w przetargu nie powinny przekroczyć 30 tysięcy euro. Rakieta powinna posiadać pojemnik mieszczący co najmniej 10 CanSatów oraz system ich odzysku.

Pierwszy etap zakłada dostarczenie dokumentacji technicznej obejmującej opis technologii wykonania, przewidywane parametry silnika, symulację numeryczną lotu rakiety, algorytm działania komputera pokładowego oraz szczegółowy opis zdarzeń podczas lotu -sposób uruchamiania silnika, sposób uwolnienia CanSat’ów i ich odzysku.

Drugi etap to przede wszystkim testy wszystkich podzespołów oraz budowa rakiety nośnej. W trzecim etapie realizowany będzie start rakiety, który planowany jest na początek kwietnia 2017 roku.

Oferty można składać do 6 lutego 2017 roku do godziny 12:00 na adres e-mail: esero@kopernik.org.pl. Więcej szczegółów na stronach Centrum Nauki Kopernik.

 

Źródło: Centrum Nauki Kopernik, kosmonauta.net