Dodano: 10 listopad 2021r.

Pierwsza w Polsce aplikacja medyczna dla pacjentów przechodzących endoprotezoplastykę

Młodzi lekarze stworzyli pierwszą w Polsce aplikację medyczną dla pacjentów przechodzących endoprotezoplastykę. Projekt sfinansował Warszawski Uniwersytet Medyczny.

sala operacyjna

 

- Moi najlepsi studenci, obecnie już lekarze, stworzyli aplikację „Endopedia”, która ma pomóc pacjentom przygotowującym się do operacji endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Aplikacja jest rozwojowa i wkrótce obejmie również staw kolanowy. Ten minigrant uważam za jeden z najbardziej cennych projektów, wyjątkowo oryginalny i co najważniejsze - w okresie wzmożonego zapotrzebowania na ten typ operacji - bardzo użyteczny- mówi opiekun grantu dr hab. Paweł Łęgosz z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM.

- Aplikację stworzyliśmy z myślą o pacjentach, aby ich świadomość na temat zabiegu, który ich czeka, była większa. Co za tym idzie, zmniejszy się stres przed „niewiadomym” - przed operacją. Nasza aplikacja to także drogowskaz dla pacjenta, jak przygotować się do operacji, czego spodziewać się w szpitalu, a także jak poradzić sobie po zabiegu. Wszystko z myślą o tym, aby pacjent czuł się zaopiekowany na jak najwyższym poziomie - mówi Nicola Dyrek, jedna z twórczyń projektu.

Aplikację, pod opieką dr hab. Pawła Łęgosza, stworzyli: dr n med. Łukasz Pulik, Krzysztof Romaniuk, Nina Grabowska, Nicola Dyrek.

Wszyscy twórcy związani są ze Studenckim Kołem Naukowym Ortopedii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej WUM działającym przy Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM.

Więcej o aplikacji można przeczytać na stronie: http://endopedia.pl

 

Źródło: WUM