Dodano: 15 marzec 2017r.

Odkryto kompleks czterech jaskiń w granicach Bielska-Białej

Speleolodzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Ochrony Jaskiń „Grupa Malinka” odkryli cztery nieznane dotąd jaskinie. Groty są zlokalizowane w granicach administracyjnych miasta Bielska-Białej.

Grotołazi

 

Największa z odkrytych jaskiń ma 100 metrów długości i 15 metrów głębokości. Została nazwana „Żółtodziób”. Obecnie trwa inwentaryzacja jaskiń. Badacze nie podali do wiadomości publicznej ich położenia ze względów bezpieczeństwa. W grotach osuwają się kamienie i istnieje ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu przez mniej doświadczonych grotołazów.

„Grupa Malinka” wraz z kołem naukowym „Reset” z bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej obiecali stworzyć wirtualną wycieczką po niedawno odkrytych jaskiniach. Materiał powinien ukazać się w Internecie za kilka tygodni.

„Jaskinie położone są na obszarze o promieniu 150 m. Największej z nich nadano nazwę Jaskinia Żółtodzioba. Odkrycia dokonał Jakub Pysz, a w pracach eksploracyjnych udział brali również Mateusz Cieślar i Bartłomiej Juroszek” – podała Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy.

- W środku znajduje się duża sala o długości 10 metrów i szerokości ok. 2,5 metra. Z jej stropu zwisa ogromny, ponad pięciotonowy blok skalny. Nazwaliśmy go „żądło”. Robi to duże wrażenie – powiedział Juroszek w rozmowie z Radiem Bielsko opisując jaskinię „Żółtodziób”.

Bielsko-Biała jest miastem wyjątkowym pod względem położenia. W granicach administracyjnych miasta znajduje się 17 szczytów górskich Beskidu Śląskiego i Małego. A w jego okolicach jest wiele jaskiń. Jaskinia na Trzech Kopcach jest wyjątkowo długa - liczy ok. 1,2 tys. m. Inna, o nazwie Malinowska, w XVI i XVII w. miała służyć protestantom jako miejsce nabożeństw, a na początku XIX w. być kryjówką zbójników Ondraszka.

Stowarzyszenie Ochrony Jaskiń „Grupa Malinka” powstała 15 lat temu. Zrzeszeni w nim grotołazi zajmują się eksploracją i inwentaryzacją obiektów podziemnych na terenie Beskidu Śląskiego, ale też w Tatrach oraz innych częściach Beskidów.

„Rokrocznie odkrywamy, inwentaryzujemy i planujemy dziesiątki obiektów o imponujących długościach wyrażanych w kilometrach. Na chwilę obecną odkryliśmy około 195 jaskiń, z czego dokładnie zinwentaryzowanych jest 143 o łącznej długości 6897,5m. Dodatkowo powiększyliśmy 43 istniejące jaskinie o 1813 metrów” – czytamy na stronie „Grupy Malinka”.

 

Źródło: Radio Bielsko, PAP Serwisu Nauka w Polsce, visitbielsko.pl, exploreordie.eu. Fot. Grupa Malinka