Dodano: 07 czerwca 2021r.

Nowe badania: mózgi mają bardzo wiele wspólnego z jądrami

Na całym świecie znane jest powiedzenie, że mężczyźni myślą za pomocą swoich okolic intymnych. W świetle nowych badań powyższe słowa okazują się nie być dalekie od prawdy. Istnieje bowiem bardzo dużo podobieństw między mózgami mężczyzn, a ich jądrami.

Nowe badania: mózgi mają bardzo wiele wspólnego z jądrami



"Mózg i jądra mają największą liczbę wspólnych białek w porównaniu z innymi tkankami ludzkiego ciała" - pisze w swojej pracy zespół kierowany przez Bárbarę Matos z Uniwersytetu w Aveiro w Portugalii. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Royal Society Open Biology” (DOI: 10.1098/rsob.200322).

Mózg pełni bardzo złożoną rolę - kontroluje nasze ciała, odbiera i interpretuje sygnały z narządów, pozwala nam odczuwać i myśleć. Tymczasem ludzkie jądra mają zasadniczo dwie główne funkcje - produkcję nasienia i hormonów.

Wcześniejsze badania sugerowały istnienie powiązań między dysfunkcjami seksualnymi a zaburzeniami pracy mózgu, a nawet między inteligencją a jakością nasienia. Takie powiązania same w sobie niewiele znaczą, ale teraz naukowcy z Portugalii i Wielkiej Brytanii znaleźli ich wyjaśnienie.

Mózg i jądra potrzebują energii

Eksperci porównali białka występujące w 33 rodzajach tkanek, w tym w sercu, jelitach, szyjce macicy, jajnikach i łożysku. W toku badań odkryli, że jądra i mózgi mają 13 442 wspólnych białek. Ustalenia potwierdziły także badania genetyczne, które wykazały, że te dwa oddalone od siebie narządy mają najwięcej wspólnych genów spośród wszystkich w organizmie.

Przyglądając się bliżej wspólnym białkom Matos i współpracownicy odkryli, że są one głównie zaangażowane w rozwój tkanek i komunikację między komórkami.

Zarówno mózg jak i jądra potrzebują wiele energii, ponieważ odpowiadają za bardzo wymagające procesy, takie jak myślenie i produkcja kilku milionów plemników dziennie. Oba organy posiadają wyspecjalizowane komórki, które wspierają i odżywiają ciężko pracujące neurony w mózgu i komórki rozrodcze w jądrach.

Ponadto, mimo że neurony są komórkami o zupełnie odmiennym przeznaczeniu, pod wieloma względami funkcjonują podobnie jak plemniki. Oba rodzaje komórek spełniają zadania polegające na przenoszeniu informacji z ich wnętrza do środowiska zewnętrznego. To właśnie w ten sposób komórki mózgowe przekazują między sobą informacje. W plemnikach ten sam proces jest wykorzystywany do uwalniania informacji genetycznych i zapłodnienia.

Zaskakujące podobieństwa

"Jest to wciąż niezbadany temat, a podobieństwa między tymi tkankami wymagają wyjaśnienia. Może to pomóc w zrozumieniu dysfunkcji dotykających mózg i jądra" - napisał zespół w swoim artykule.

Nowe odkrycia rodzą wiele pytań, z których najbardziej oczywistym jest to, w jaki sposób dwa tak odmienne organy mają ze sobą tyle wspólnego? Być może stało się tak z tych samych powodów, dla których zwierzęta w różnych częściach świata mogą w toku ewolucji rozwijać te same cechy.

Na przykład, w przeciwieństwie do większości innych zwierząt, misie koala mają odciski palców łudząco podobne do naszych. Wszystko przez potrzebę chwytania się drzew. Pomimo dzielących nas 70 milionów lat ewolucji tę cechę posiadamy wspólną. Proces ten nazywany jest ewolucją zbieżną.

Zbieżna ewolucja mózgu i jąder

Naukowcy sugerują, że w toku ewolucji podobne potrzeby spowodowały zbieżność cech komórek znajdujących się w mózgach i jądrach. Badacze wskazują na 60 genów kodujących białka, z których wiele znajduje się jedynie w mózgu i jądrze.

"Nasze badania sugerują, że geny te mogą przyczyniać się do powstawania cech tkanek, które są charakterystyczne wyłączne dla ludzi" - napisał zespół.

Mężczyźni mogą nie być zachwyceni tymi biologicznymi rewelacjami. Ale zanim ktokolwiek zacznie wykorzystywać przeciwko nim te informacje, to musi sobie uświadomić, że kobiece mózgi również wykazują te same podobieństwa z jądrami.

 

Źródło: Science Alert, fot. Pixabay