Dodano: 26 listopada 2018r.

Nowa data startu zbudowanego na Politechnice Warszawskiej satelity Pw-Sat2

W środę 28 listopada SpaceX zaplanował start rakiety Falcon 9, z pokładu której zostanie umieszczony na orbicie satelita zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Najważniejszym elementem misji PW-Sat2 będzie przetestowanie żagla deorbitacyjnego.

Satelita PW-Sat2

 

Już w nadchodzącą środę satelita PW-Sat2 zostanie umieszczony na orbicie okołoziemskiej. Jeśli oczywiście nie dojdzie do kolejnych opóźnień. Partnerem strategicznym projektu PW-Sat2 są śląskie firmy Future Processing i FP Instruments, zaangażowane w oprogramowanie i zakup komputera pokładowego. 

Zaprojektowany przez studentów żagiel deorbitacyjny ma szansę zapoczątkować nową erę w eksploracji kosmosu. Rozwiązanie pomoże ograniczyć w przyszłości problem kosmicznych śmieci. Dotychczas na orbitę okołoziemską trafiło ponad 8000 satelitów z czego współcześnie działa około 1900. Wśród pozostałych obiektów orbitujących wokół Ziemi - kosmicznych śmieci - są części rakiet, kawałki powłoki wahadłowców, człony rakiet z misji Apollo czy 32 reaktory atomowe, które zasilały satelity. Wszystkie one zagrażają czynnym orbiterom czy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

– Celem żagla deorbitacyjnego jest zwiększenie powierzchni satelity, a co za tym idzie oporu aerodynamicznego, dzięki czemu PW-Sat2 obniży swoją orbitę, by docelowo spłonąć w atmosferze. Taki system pozwala przyspieszyć ok. 20-krotnie zwolnienie miejsca na orbicie po zakończeniu misji satelity. Jego zastosowanie w przyszłych satelitach pomoże rozwiązać problem powstawania śmieci kosmicznych – mówi Inna Uwarowa, koordynator projektu realizowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. 

 

Projekt PW-Sat2 rozpoczęto w 2013 roku. Studenci nad podzespołami satelity pracowali w Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Komputer pokładowy z oprogramowaniem, czyli "mózg" PW-Sat2, dostarczyły spółki Future Processing i FP Instruments, partnerzy strategiczni projektu. 

– Rozwój oprogramowania, które kontroluje pracę satelity, to ciekawe wyzwanie. Mamy do czynienia z wieloma ograniczeniami, które nie występują w typowych systemach, a każdy błąd niesie wysokie ryzyko, że misja nie zostanie doprowadzona do końca –  komentował zaangażowanie w projekt Jarosław Czaja, CEO Future Processing.

Wraz z firmą SoftwareMill stworzone zostało narzędzie do analizy i prezentacji danych odebranych z satelity, które będzie dostępne dla internautów i radioamatorów. Zespół PW-Sat2 współpracował również z OMAX Polska, EC Test Systems, Astronika. Projekt wsparły PGNiG S.A., Instytutu Lotnictwa i Agencja Rozwoju Przemysłu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Grupa Zbrojeniowa, a także ABM Space, Piasecka&Żylewicz, Weil, Komes, Spacive, Rapid Crafting czy Ltt.

Sektor globalnej gospodarki związany z rozwojem przemysłu i usług kosmicznych w 2016 r. osiągnął wartość 345 miliardów USD. Polskie rozwiązanie ma szansę na podbój tego rynku. Szacunki wskazują, że w najbliższych latach ma zostać wystrzelonych niemal 1500 satelitów takich jak PW-Sat2, co obrazuje komercyjny potencjał zastosowania żagla deorbitacyjnego. 

- Projekt PW-Sat2 jest istotny dla polskiego sektora kosmicznego z dwóch powodów. Po pierwsze, wpisuje się w światowy trend poszukiwania skutecznego rozwiązania problemu wzrostu ilości śmieci kosmicznych. Po drugie zaś jest miernikiem potencjału i ambicji polskich studentów, którzy zasilają kadry rodzimej branży kosmicznej. Rosnący krajowy przemysł kosmiczny potrzebuje zdolnych, zmotywowanych, dobrze przygotowanych inżynierów - skomentował dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polska branża kosmiczna liczy obecnie około 50 podmiotów, w większości z sektora MŚP, których działalność koncentruje się na obszarze technologii satelitarnych i kosmicznych. Dla kolejnych ponad 100 podmiotów projekty z tego obszaru stanowią tylko fragment prowadzonej aktywności. Dynamiczny rozwój branży rozpoczął się wraz z dołączeniem Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w listopadzie 2012 r. W listopadzie - oprócz wyniesienia PW-Sat2 na orbitę - mają miejsce również inne wydarzenia związane z polskim sektorem kosmicznym, dla których wspólnym hasłem jest „Poland in Space – kosmiczny listopad”. 

Na pokładzie tej samej rakiety Falcon 9 znajdą się satelity: polsko-fiński ICEYE-X2 do obserwacji Ziemi oraz ESEO/S-50 - zrealizowany w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, dla którego system telekomunikacyjny został przygotowany w znacznej mierze na Politechnice Wrocławskiej. 26 listopada 2018 r. na Marsie wyląduje sonda InSight NASA, na pokładzie której znajduje się urządzenie penetrujące grunt marsjański z mechanizmem opracowanym i wykonanym w Polsce przez firmę Astronika, ze wsparciem krajowych przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych.

 

Źródło: inf. prasowa, fot. CC BY-SA 2.0/ Flickr/ PW-Sat2 Student Satellite Project