Dodano: 19 marca 2020r.

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyizolowali koronawirusa z próbki „pacjenta zero”

Badacze z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wyizolowali i scharakteryzowali koronawirusa z próbki pobranej od pierwszego polskiego pacjenta zarażonego SARS-CoV-2. Charakterystyka szczepów wirusa umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się epidemii w naszym kraju oraz pozwoli lepiej poznać jego biologię.

koronawirus SARS-CoV-2

 

Koronawirusa od pierwszego polskiego pacjenta zakażonego SARS-CoV-2 wyizolował i zespół naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przy współpracy z badaczami z NIZP-PZH w Warszawie. Obecnie trwają badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów.

Wyizolowanie wirusa od „pacjent zero”

Jak zaznaczono w komunikacie udostępnionym na stronach internetowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, „charakterystyka szczepów wirusa pojawiających się w naszym kraju umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz identyfikację zmian wirusa w czasie i szybką reakcję na takie zmiany”. Może to mieć istotne znaczenie przy opracowywaniu leków, procedur leczenia oraz metod diagnostycznych. Sekwencja genomu zostanie udostępniona w najbliższym czasie w publicznych bazach danych.

Do informacji o wyizolowaniu koronawirusa z próbki "pacjenta zero" odniósł się w mediach społecznościowych wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. "Kolejny sukces naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ: wyizolowali i scharakteryzowali wirusa z próbki pobranej od 1. polskiego pacjenta" - napisał na Twitterze Gowin. Przypomniał przy okazji, że jego resort niedawno dofinansował badania na UJ nad koronawirusem kwotą 25 mln zł.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie Grzegorz Juszczyk przyznał, że tego typu badania są bardzo ważne dla celów śledzenia rozwijania się epidemii. Dodał także, że mają ogromną wartość naukową. - Wyizolowanie wirusa pozwoli lepiej poznać jego biologię – podkreślił Juszczyk.

Unikatowe cechy

Prace polskich naukowców wskazały, że wirus przybył do nas z Niemiec. - Ma jednak pewne unikatowe cechy, które wskazują na dalsze zmiany i konieczność dalszych badan próbek od osób zakażonych – podkreślił Juszczyk. Wcześniej ustalono, że włoski szczep różni się od pierwotnej odmiany z Wuhan.

Do tej pory w Polsce odnotowano 305 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Pięć osób zmarło. Na świecie liczba zakażonych przekroczyła 200 tysięcy. Mimo zamknięcia przez wiele krajów granic i wprowadzenia ograniczeń dla podróżnych, wirus nadal się rozprzestrzenia.

Dramatyczna sytuacja jest we Włoszech, gdzie wczoraj (18.03.2020) odnotowano 475 przypadków śmiertelnych w ciągu jednej doby. Łącznie z powodu wywołanej koronawirusem choroby COVID-19 zmarło we Włoszech 2978 osób. Włochy po Chinach są drugim najbardziej dotkniętym przez SARS-CoV-2 krajem. Tymczasem w Chinach, gdzie wybuchła epidemia w grudniu ubiegłego roku, w ciągu ostatniej doby nie zanotowano żadnego nowego zakażenia.

 

Źródło: UJ, PAP, fot. NIAID-RML, CC BY 2.0