Dodano: 24 październik 2017r.

Naukowcy AGH mierzyli poziom dopingu na meczu Wisła-Legia

Poziom głośności dopingu podczas niedzielnego meczu Wisła-Legia w Krakowie mierzyli uczeni z Akademii Górniczo-Hutniczej. Wyniki, które posłużą pracom naukowym, zostaną ogłoszone 2 listopada w internecie.

Stadion Wisły Kraków

 

Na mecz na stadion Wisły przyszło 33 tys. kibiców Wisły Kraków (kibice Legii mieli zakaz wyjazdu na mecz do Krakowa) – oznacza to rekord pod względem frekwencji na meczu ligowym klubu, na jego przebudowanym stadionie.

Naukowcy z AGH zarejestrowali w czasie meczu ponad 100 decybeli (dB(A)). - Dokładne dane ogłosimy 2 listopada na popularnonaukowym kanale ProperSound na YouTube – zapowiedział Marcin Zastawnik, który prowadzi badanie wraz z Bartłomiejem Kukulskim.

Jak zauważył, badania będą tym ciekawsze, że w Polsce nie ma wymagań co do dopuszczalnego poziomu decybeli podczas imprez masowych, ponieważ są to wydarzenia „nietypowe”. Za granicą natomiast, np. w Niemczech – mówił uczony – takie normy są określone.

Naukowcy badali głośność dopingu za pomocą specjalnych urządzeń, w czterech miejscach stadionu Wisły, na którym rozegrano mecz, a jeden punkt znajdował się poza stadionem. Punkty znalazły się na poziomie murawy i na widowni.

- Chcemy sprawdzić jak w rzeczywistości głośno jest na największych meczach, a takim z pewnością był mecz Wisła-Legia – powiedział PAP Zastawnik.
 

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. CC BY 2.0/Piotr Drabik/Wikimedia Commons