Dodano: 30 września 2016r.

Najgłębsza podwodna jaskinia na świecie zlokalizowana przez Polaków

Polski speleolog Krzysztof Starnawski wraz z zespołem potwierdził, że najgłębsza podwodna jaskinia na świecie znajduje się w Czechach. Udało się to dzięki zdalnie sterowanemu robotowi kierowanemu przez Polaków, który dotarł na dno jaskini Hranicka Propost, ustalając, że ma on 404 metry głębokości.

Nurek

 

Po badaniach Polaków Hranicka Propost wyprzedziła włoską grotę Pozzo de Merro, która ma 392 metry głębokości. Współorganizatorem polsko-czeskiej ekspedycji był magazyn „National Geographic”, który też jako pierwszy napisał o nowym rekordzie.

Starnawski od lat specjalizuje się w badaniu podwodnych jaskiń. W lipcu tego roku speleolog pobił rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym (CCR), schodząc na głębokość 278 metrów. Rekord pobił w albańskiej jaskini Viroit.

Polski speleolog z czeską jaskinią miał kontakt już wcześniej. Pierwszy raz w 1999 roku. W późniejszych latach udało mu się zejść na głębokość ponad 200 metrów. Poniżej można zobaczyć rozmowę z Krzysztofem Starnawskim jeszcze przed udowodnieniem jej głębokości.


Źródło: National Geographic