Aż dwa projekty baz marsjańskich, stworzone przez wrocławską grupę Innspace, zostały wyróżnione w chińskim konkursie Future Mars Life w kategorii architektura. Marsjańskie miasto Ideacity zdobyło tytuł Gold Winner, a baza o nazwie Dome – tytuł Winner. Prace w nagrodę wezmą udział w wystawie o eksploracji Marsa.
Future Mars Life Design Competition jest częścią chińskiego projektu C Space, którego celem jest promowanie nauki o lotnictwie i kosmosie wśród młodych ludzi z całego świata. Projekt C Space został zainicjowany przez China Intercontinental Culture Centre (CICC) i SPACEnter Space Science and Technology Institute pod chińskim Astronaut Center, a strategicznie wspierany przez Our Space Convergence Media i China Center for Aerospace Science and Technology International Communications (CCASTIC).
Z prac nadesłanych z całego świata jury wybrało 300 projektów w 6 kategoriach, które zostaną pokazane na wystawie i 32 najlepsze koncepcje, nagrodzone tytułem Gold Winner, wśród których znalazł się projekt miasta na Marsie Ideacity.
Wrocławska grupa zaproponowała dwa projekty baz. Jeden z nich, projekt Dome, bazuje na materiałach z pamięcią kształtu. Koncepcja wykorzystuje znaczną dzienną amplitudę temperatur na Marsie, która sięga kilkudziesięciu stopni. Pod wpływem zmian temperatury w ciągu doby części kopuły w kształcie płatków odginają się w stronę środka bazy, dając dostęp do światła naturalnego i jednocześnie tworząc kopułę, która pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń chronioną przed promieniowaniem. W nocy zaś płatki wracają na swoje miejsce i stają się dodatkową warstwą izolującą wnętrze bazy przed niskimi temperaturami w nocy. Po wewnętrznej stronie płatków znajdują się elastyczne panele słoneczne, dostarczające energię, a sam ruch płatków powoduje samoczynne oczyszczanie się paneli z marsjańskiego pyłu. Projekt został wybrany do grupy 300 najlepszych koncepcji.
Baza Dome w dzień
Baza Dome w nocy
Drugi projekt to nagrodzona 5. miejscem w konkursie Mars Colony Prize marsjańskie miasto dla 1 000 mieszkańców zwane Ideacity. Projekt Ideacity wykorzystuje koncepcję miasta idealnego. Głównymi założeniami miasta są krótkie odległości (kolonia mieści się na planie sześciokąta o boku 400 m). Bliżej centrum umiejscowiono budynki przeznaczone do codziennego funkcjonowania, natomiast zabudowania przemysłowe ulokowano na zewnętrznej części miasta. Większość zabudowy znajduje się pod ziemią, co pozwoli chronić mieszkańców przed promieniowaniem. Projekt otrzymał tytuł Gold Winner i jest jedną z 32 najlepszych koncepcji w 6 kategoriach.
Projekt miasta Ideacity
- Cieszymy się, że naszej projekty zostały docenione nawet w Chinach, zwłaszcza, że tamtejszy sektor kosmiczny dynamicznie się rozwija. To dla nas ogromne wyróżnienie, biorąc pod uwagę ilość zgłoszeń konkursowych i ich poziom – mówi Justyna Pelc, lider zespołu Innspace.
Oba projekty zrealizowała grupa Innspace, składająca się z 8 członków z całej Polski: Justyny Pelc, Piotra Torchały, Łukasza Sokołowskiego, Beaty Suścickiej, Małgorzaty Popiel, Magdaleny Łabowskiej, Andrzeja Reinke i Marcina Zielińskiego.
Wystawa zwycięskich projektów znajduje się na stronie konkursu.
Ideacity (Gold Winner): http://www.futuremarslife.com/#/en-US/exhibition/683
Dome (Winner): http://www.futuremarslife.com/#/en-US/exhibition/689