Dodano: 05 grudzień 2017r.

Lektury dla każdego i to za darmo. Uruchomiono platformę Lektury.gov.pl

Ministerstwo Rozwoju wraz z Ministerstwem Cyfryzacji uruchomiło platformę Lektury.gov.pl, na której można za darmo pobrać lub odsłuchać wybraną pozycję z kanonu lektur szkolnych. W bazie znajduje się ponad 700 tytułów.

 

Mobilna biblioteka, bo tak projekt przedstawia resort rozwoju, ma na celu ułatwienie dostępu do lektur szkół podstawowych i liceów. Nie trzeba będzie wyrabiać żadnych kart ani stać w kolejkach. Na platformie każdy nieodpłatnie znajdzie ebooki oraz audiobooki lektur, zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, a także ci, którzy chcą przypomnieć sobie teksty lektur.

„Na platformie znajdzie się ponad 700 utworów – nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego i rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające – od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka” – czytamy na stronach ministerstwa.

- Nie ma rozwoju bez kultury. I nie ma kultury bez lektur. Młodzi Polacy dziś chodzą do szkół, ale w przyszłości będą autorami wynalazków na miarę tabletu. Zanim jednak Polska coś od nich dostanie, to oni dostają coś od Polski – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. - Dzięki lekturom uczniowie dowiadują się, kim są. A świat niebawem dowie się, że stać ich na bardzo wiele – dodał.

Przedstawiciele obu resortów zapewniają, że z biegiem czasu zasoby znajdujące się na platformie będą poszerzane o kolejne pozycje. Mimo że serwis jest skierowany przede wszystkim do uczniów, to mogą z niego korzystać wszyscy internauci.

- Żyjemy w przyszłości. To, co było przed chwilą nowinką technologiczną, dziś jest oczywistością. Dziś młodzież czyta książki na telefonach, tabletach i czytnikach. Projekt lektury.gov.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i przyzwyczajeniom młodych ludzi. Dzięki niemu w jednym miejscu dostaną kanon lektur w formie elektronicznej. To bardzo dobry pomysł – powiedziała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Z platformy można już korzystać pod adresem lektury.gov.pl.

 

Źródło: inf. prasowa, fot. CC BY 2.0/ FLickr/ Abhi Sharma