Dodano: 07 lipca 2020r.

Koronawirus może rozprzestrzeniać się drogą powietrzną. Naukowcy apelują do WHO o zmianę zaleceń

Kraje na całym świecie łagodzą obostrzenia wprowadzane w związku z pandemią koronawirusa. Ale naukowcy przekonują, że do końca pandemii jeszcze daleko. Wskazują też, że patogen rozprzestrzenia się drogą powietrzną znacznie dalej, niż na dwa mery, a w większości krajów to zalecany przez władze dystans społeczny. Co więcej, koronawirus może utrzymywać się w drobnych aerozolach w pomieszczeniach zamkniętych przez długi czas. W związku z tym 239 naukowców z całego świata wystosowało apel o natychmiastowe podjęcie działań przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

koronawirus SARS-CoV-2

 

Naukowcy w swoim apelu do WHO wskazują na nowe środki, jakie powinny zostać wprowadzone w celu walki z pandemią. Są wśród nich polepszenie wentylacji wewnątrz budynków, instalację wysokiej jakości filtrów powietrza i lamp UV, zapobieganie skracaniu dystansu społecznego w budynkach i transporcie.

Koronawirus w powietrzu

"Istnieje możliwość narażenia na zakażenie wirusem, poprzez wdychanie mikroskopijnych kropel oddechowych na krótkich i średnich odległościach (do kilku metrów, czyli w skali pokojowej)” - przekonują naukowcy podpisani pod apelem na czele z Lidią Morawską z Queensland University of Technology.

"Mycie rąk i dystans społeczny są właściwe, ale naszym zdaniem niewystarczające, aby zapewnić ochronę przed przenoszącymi wirusa mikrokroplami oddechowymi uwalnianymi przez zakażonych” - dodają eksperci.

Naukowcy przypominają, że kiedy zainfekowana osoba oddycha, mówi, kaszle lub kicha, wydala kropelki różnej wielkości. Te od pięciu do dziesięciu mikrometrów (mniej niż grubość ludzkiego włosa) opadają na ziemię w ciągu kilku sekund nie dalej niż metr-dwa od kaszlącej osoby. Jedak mikrokropelki poniżej pięciu mikrometrów mogą utrzymywać się w powietrzu w tzw. aerozolu, nie opadając na ziemię przez kilka godzin i podróżując do kilkudziesięciu metrów.

Czy cząsteczki zawieszone w powietrzu mogą prowadzić do zarażeń?

W środowisku naukowym toczy się debata na temat tego, jak zakaźne są cząsteczki zawieszone w powietrzu w kontekście COVID-19. WHO twierdzi, że możliwość zakażenia poprzez kontakt z aerozolem występuje "w szczególnych okolicznościach", głównie w szpitalach, na przykład po umieszczeniu rurki w drogach oddechowych pacjenta.

Jednak niektóre badania nad rozprzestrzenianiem się mikrokropelek sugerują, że w wielu sytuacjach można zakazić się wirusem unoszącym się w powietrzu. Do podobnych zakażeń doszło prawdopodobnie m.in. w chińskiej restauracji, podczas próby chóru w USA, czy w barach na terenie całego świata, które stały się ogniskami wirusa.

Współautor apelu prof. Cath Noakes z Uniwersytetu w Leeds ocenia, że COVID-19 nie rozprzestrzenia się w powietrzu tak łatwo jak odra czy gruźlica, ale mimo to stanowi duże zagrożenie. - Koronawirus stanowi zagrożenie dla ludzi, którzy przebywają w tym samym pomieszczeniu przez dłuższy czas – dodaje.

WHO nie jest przekonane

WHO wciąż nie zmieniło wydawanych zaleceń. „Zdajemy sobie sprawę z tego apelu i analizujemy jego treść z naszymi ekspertami” - stwierdza WHO w odpowiedzi. Zdaniem ekspertów to jednak za mało.

Autorzy apelu przyznają, że dowody na transmisję wirusa drogą mikrokropelkową „są niekompletne”. Z drugiej strony podkreślają, że transmisja poprzez duże krople również nie była wcale pewna, jednak WHO wydało zalecenia w oparciu niepełne dane. "Zgodnie z zasadą ostrożności musimy zająć się każdą potencjalnie istotną drogą, która może spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19" – piszą w artykule.

- Innymi słowy, brak dowodów nie jest dowodem braku – podsumowuje prof. Julian Tang z Uniwersytetu w Leicester. - WHO mówi, że nie ma wystarczających przesłanek, aby udowodnić, że koronawirus jest przenoszony drogą powietrzną poprzez aerozol. My twierdzimy, że nie ma wystarczających dowodów na to, że transmisja tą drogą nie występuje – podkreśla naukowiec.

Artykuł z apelem opublikowano w czasopiśmie „Oxford Academic Clinical Infectious Diseases”.

 

Źródło: Science Alert