Dodano: 02 października 2019r.

Konkurs NCBR na projekt przydomowej elektrowni wiatrowej. Do wygrania milion złotych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na opracowanie projektu przydomowej elektrowni wiatrowej. Do udziału w konkursie może zgłosić się każdy, kto ma dobry pomysł. Najlepsze rozwiązanie zostanie nagrodzone kwotą miliona złotych.

Turbiny wiatrowe

 

Inicjatywa NCBR jest realizowana w ramach projektu Wielkie Wyzwanie – Energia. Centrum wraz ze specjalistami rzucenie polskim inżynierom i pasjonatom technologiczne wyzwanie, a zarazem ważny problem społeczny do rozwiązania. Chodzi o produkowanie i magazynowanie energii wiatrowej przez przydomowe elektrownie.

- Ogłaszając pierwsze polskie Wielkie Wyzwanie, chcemy zasiać entuzjazm naukowy i pokazać, że nieograniczona wyobraźnia, pomysłowość i przedsiębiorczość to nasza polska droga do sukcesu – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. Dodał, że inicjatywa ma na celu poszukiwanie i promowanie ludzi z pasją, którzy mogą stać się ambasadorami postępu technologicznego w określonym obszarze.

 

- Wielkie Wyzwanie z pewnością stanie się impulsem do odkopywania talentów "ukrytych" m.in. na polskich uczelniach, w instytutach, czasem też w przydomowych garażach. Wierzę, że razem zdołamy je wszystkie pokazać światu z korzyścią dla polskiej gospodarki, środowiska i nas wszystkich – komentowała konkurs Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Konkurs, jak przyznała Emilewicz, skierowany jest do wszystkich – od naukowców i przedsiębiorców, studentów i koła studenckie, po zespoły „garażowych” wynalazców i pasjonatów. Na jesieni 2020 roku zostanie wyłoniony zwycięzca lub zwycięski zespół. Do wygrania milion złotych.

Przydomowa elektrownia wiatrowa ma być kompaktowa. Ma przekształcać energię wiatru w energię elektryczną oraz ją magazynować z największą możliwą efektywnością. Urządzenie będzie musiało być przystosowane do wykorzystania wiatru małych prędkości oraz turbulentnego, czyli cechującego się dużą zmiennością prędkości i kierunku. Ponadto koniecznością będzie przystosowanie go do wykorzystania przez użytkowników indywidualnych.

- Uwarunkowania, zarówno prawne, jak i techniczno-organizacyjne dotyczące przydomowej energetyki wiatrowej są związane ze specyficznymi barierami technologicznymi. Dążymy do zagospodarowania niszy – wykorzystania energii z najniżej wiejących wiatrów w swego rodzaju „przydomowych elektrowniach” jednak cichych i kompaktowych – wyjaśnił dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Zwycięzca, który zaproponuje najlepsze urządzenie, nie tylko otrzyma nagrodę pieniężną. Pamiętajmy, że będzie również właścicielem projektu, który będzie mógł rozwinąć, a następnie skomercjalizować - dodał.

Założeniem konkursu, poza poszukiwaniem pasjonatów i talentów, jest ograniczenie smogu, redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii. Opracowane w wyzwaniu rozwiązanie da możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a przede wszystkim przyczyni się do oszczędności w gospodarstwach domowych.

Więcej szczegółów dotyczących konkursu można znaleźć na stronie: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl

 

Źródło: NCBR