Dodano: 01 marca 2023r.

Koniunkcja Wenus i Jowisza na wieczornym niebie

Środowy lub czwartkowy wieczór to najlepsza pora, by obejrzeć bliskie spotkanie Wenus i Jowisza na niebie. Takie zbliżenie planet na nieboskłonie astronomowie nazywają koniunkcją albo złączeniem.

Koniunkcja Wenus i Jowisza na wieczornym niebie

 

Obie planety są teraz widoczne wieczorem nad zachodnim horyzontem jako dwa bardzo jasne punkty świetlne. Ten jaśniejszy to planeta Wenus, a ten nieco słabszy to Jowisz.

Zachodzą krótko po godzinie 20, a zatem najlepszą porą na obserwacje zbliżenia będzie wieczór 1 marca albo wieczór 2 marca.

W kolejnych dniach planety będą się od siebie oddalać. Różnicę w zmianie pozycji pomiędzy nimi widać będzie praktycznie z wieczora na wieczór.

W trakcie nocy można dostrzec też inne planety Układu Słonecznego, aczkolwiek nie tak jasne, jak Wenus i Jowisz. O wieczornej porze wyżej na niebie i bardziej na południe znajduje się świecący czerwonawym blaskiem Mars. Tworzy ciekawą konfigurację z gwiazdozbiorem Oriona i gwiazdą Aldebaran. Jasne gwiazdy Oriona przypominają schematyczną sylwetkę człowieka. Na prawo od nich świeci Aldebaran, a powyżej Mars. Na lewo od Marsa będzie widoczny też Księżyc, który niedawno minął Marsa na niebie.

Z planet dostrzegalnych jedynie przez teleskopy, przez sporą część nocy można dostrzec Urana.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, fot. Fernando de Gorocica, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons