Dodano: 27 stycznia 2017r.

Kombinezon bojowy przyszłości zaprojektowany przez łódzki start-up

Łódzki start-up - Heimdall Combat Systems - zaprojektował naszpikowany elektroniką kombinezon bojowy przeznaczony dla komandosów, ratowników i strażaków. Projektem interesują się m.in. polskie jednostki specjalne oraz francuskie MSW.

Kombinezon bojowy Heimdall Combat Systems


Firma Heimdall Combat Systems opracowała koncepcję kombinezonu przy udziale badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, Akademickiego Centrum Design oraz kilku innych start-upów zrzeszonych w Łódzkim Dystrykcie Zbrojeniowym.

Kombinezon bojowy może być używany podczas treningu. Dzięki czujnikom w nim zamontowanym będzie można na bieżąco monitorować stan komandosa czy strażaka. - Chodzi o to, by cykl treningowy był tak zoptymalizowany, żeby ci żołnierze byli tak samo wyszkoleni, ale podlegali mniejszym obciążeniom – powiedział Przemysław Nowakowski, jeden z twórców koncepcji kombinezonu.

Przede wszystkim jednak sprawdzi się w warunkach bojowych. Kombinezon według projektu ma zawierać kilkanaście czujników, ale ich rodzaj zależeć ma od przeznaczenia. Kombinezony dla żołnierzy będą mieć inny zestaw sensorów niż dla ratowników czy strażaków.

Możliwe będzie montowanie m.in. żyroskopów oraz czujników akceleracji monitorujących szybkość i postawę, czujników gazu, temperatury, a także komputer bojowy. Wszystkie dane z czujników będą pokazywane na wyświetlaczu hełmu oraz przesyłane do dowódcy akcji.


Podczas akcji, żołnierze czy strażacy będą monitorowani na bieżąco. Dowódca będzie otrzymywał dane z czujników kombinezonu i jeżeli wymagać będzie tego sytuacja, będzie mógł wysłać wsparcie lub pomoc dla noszącego kombinezon.

Poza danymi dotyczącymi samego żołnierza lub strażaka takimi jak puls, rytm serca czy poziom nawodnienia, kombinezon będzie zbierał też dane środowiskowe - temperaturę otoczenia czy zawartości w powietrzu szkodliwych gazów i toksyn.

- Jeżeli w trakcie akcji coś się dzieje z daną osobą, dowódca otrzymuje jego dane z czujników, czyli wiadomo, że tej osobie trzeba pomóc. Medyk w tym momencie może zareagować, a koledzy mogą wydostać strażaków z rumowiska. Kombinezon ma za zadanie nie tylko pomagać i wspierać w cyklu treningowym, ale tak naprawdę ratować życie – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Nowakowski.

Duże zainteresowanie projektem

Prace nad koncepcją trwały dwa lata. W tym czasie autorzy projektu zbierali i identyfikowali potrzeby strażaków, komandosów i ratowników. Obecnie trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Twórcy starają się też o fundusze unijne.

Według autorów, prototyp mógłby powstać w ciągu roku, a w ciągu dwóch lat można by rozpocząć produkcję. Twórcy zdradzili, że jest spore zainteresowanie koncepcją. Projektem zaciekawili się przedstawiciele polskich jednostek specjalnych. Zainteresował też przedstawicieli francuskiego MSW, które wyróżniło koncept na targach innowacji w Paryżu srebrnym medalem.

Projekt wyróżniony został także srebrnym medalem na Targach Innowacji w Katowicach, srebrnym medalem oraz nagrodą Top Innovators na Targach Innowacji Brussels-Innova w Belgii.

 

Źródło: FB/Heimdall Combat Systems, PAP