Dodano: 28 listopad 2018r.

Kolejne przesunięcie startu satelity PW-Sat2

Trudne warunki pogodowe wymusiły na firmie SpaceX kolejne przesunięcie startu rakiety Falcon 9 z satelitą PW-Sat2 na pokładzie. To już drugie przełożenie terminu startu. Nowa data nie została jeszcze ustalona.

Rakieta Falcon 9 przed startem

 

Firma SpaceX poinformowała o przesunięciu startu rakiety Falcon 9 za pomocą Twittera. Powodem jest silny wiatr w górnych warstwach atmosfery. Nowy termin nie został jeszcze podany, ale będzie to nie wcześniej niż pierwszego grudnia.

To już drugie przesunięcie startu rakiety. Pierwotne plany zakładały wyniesienie na orbitę ładunku 19 listopada. Wtedy próbę przełożono w celu przeprowadzenia dodatkowych inspekcji.

 

To historyczny start dla SpaceX. Po raz pierwszy w przestrzeń kosmiczną poleci ta sama rakieta wielokrotnego użytku, która wcześniej już dwukrotnie wynosiła ładunki w kosmos.

W historycznym locie ma zostać wyniesiony na orbitę satelita PW-Sat2 zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Satelita przetestuje żagiel deorbitacyjny, który po rozłożeniu znacznie zwiększy powierzchnię satelity a co za tym idzie oporu aerodynamicznego, dzięki czemu PW-Sat2 obniży swoją orbitę, by docelowo spłonąć w atmosferze.

- Taki system pozwala przyspieszyć ok. 20-krotnie zwolnienie miejsca na orbicie po zakończeniu misji satelity. Jego zastosowanie w przyszłych satelitach pomoże rozwiązać problem powstawania śmieci kosmicznych – powiedziała Inna Uwarowa, koordynator projektu realizowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. 

Na pokładzie tej samej rakiety Falcon 9 znajdą się także satelity: polsko-fiński ICEYE-X2 do obserwacji Ziemi oraz ESEO/S-50 - zrealizowany w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, dla którego system telekomunikacyjny został przygotowany w znacznej mierze na Politechnice.

 

Fot. SpaceX/ Flickr