Dodano: 07 marca 2019r.

Kava Kava czyli czym tak naprawdę jest pieprz metystynowy?

Kava kava czyli pieprz metystynowy (Piper methysticum), roślina uprawiana na wyspach zachodniego Pacyfiku, głownie w Vanuatu i na wyspach Mikronezji. Ludność żyjąca na wyspach Pacyfiku wykorzystuje ją od tysięcy lat w celach leczniczych, relaksacyjnych i kulturowych.

Kava kava

 

Kava kava jest napojem, który jest nieodłącznym elementem spotkań czy wydarzeń. Istnieją różne formy przygotowania kava; na wyspach Vanuatu kava przygotowywana jest ze świeżych korzeni pieprzu metystynowego, z których robi się mocny napój. Świeżej i bardzo mocnej Kava można spróbować w miejskich kava barach (tzw. Nakamale). Napój kava w postaci suszonych korzeni pieprzu metystynowego z dużą ilością wody przygotowuje się w pozostałych częściach Pacyfiku.

W roślinach Kava występują aktywne składniki zwane kavalaktonami. Sześć z nich przyczynia się w głównej mierze za efekty Kava, są to m.in. demethoxyyangonina, dihydrokavaina, yangonina, kavaina, dihydrometystycyna, metystycyna. Istnieje wiele odmian kava. W zależności od połączeń i proporcji kavalaktonów, działanie kava może się różnić. Spośród wielu można wyróżnić działanie relaksujące, uspokajające, ułatwiające sen, a także może działać euforycznie, poprawiając humor. Kava jest spożywana jako alternatywa dla alkoholu, a także pomoc w walce z uzależnieniami, dodatkowo polepszając zdrowie psychiczne u osób ją zażywających.

Do przygotowania napoju kava potrzebny jest sproszkowany korzeń kava oraz ciepła woda. Sproszkowany korzeń umieszcza się w specjalnym worku lub w gazie. Następnie zanurza się woreczek w wodzie i zagniata przez 5-10 minut. Gotowa kava ma postać mętnego, brązowawego napoju, o bardzo specyficznym i mocnym smaku.

Przygotowany napar najsilniej oddziałuje spożywany na pusty żołądek. W zależności od organizmu efekt można odczuć od 5-20 minut po spożyciu. Pierwszym doznaniem, które można odczuć po spożyciu kava jest lekkie drętwienie języka ( jest to efekt krótkotrwały, tymczasowy). Dzieje się tak za sprawą Kavainy i Dihydrokavainy, które powodują skurcz naczyń krwionośnych, a także miejscowe znieczulenie. Przy pierwszych sesjach z kava efekty mogą być słabe, dzieje się tak dlatego, że roślina powoduje efekt odwróconej tolerancji czyli: im więcej pijemy, tym mocniejsze jest działanie.

Kava kava ma również działanie lecznicze. Badania wykazują, że kava powoduje obniżenie poziomu lęku u osób w każdym wieku i różnej płci. Napój jest również pomocny w problemach z zasypianiem, a także w dolegliwościach bólowych. Produkt nie zalecany dla dzieci i kobiet w ciąży i karmiących. Przedawkowanie może powodować dolegliwości żołądkowe.

Istniały doniesienia o możliwej szkodliwości kavy dla wątroby. Z uwagi na to, Unia Europejska wprowadziła zakaz importu preparatów kavy. W badaniach klinicznych z roku 2009 stwierdzono brak szkodliwości, co więcej środek ten wykazywał korzystne działanie uspokajające i przeciwdepresyjne. Jednakże posiadanie roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z kava kava stało się w Polsce nielegalne o czym świadczyła ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. W Polsce posiadanie Kava-kava było zakazane. Zmiana nastąpiła 21 sierpnia 2018 na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych; pieprz metystynowy przestał być kategoryzowany jako środek odurzający, a jego posiadanie stało się legalne.

Więcej na stronie producenta kava kava - Molpharma.pl

 

Źródło: Artykuł partnera