Dodano: 29 październik 2020r.

Karma dla kota - dlaczego jej dobór jest tak ważny?

Zwierzęta, tak samo jak ludzie, potrzebują zbilansowanej diety. Źle dobrane składniki odżywcze mogą bowiem odbić się na ich stanie zdrowia. A nasi czworonożni przyjaciele zapadają na te same choroby, co my. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na karmę, jaką serwujemy naszym kotom. Istnieje grupa produktów, które bardzo negatywnie działają nie tylko na ich system pokarmowy, lecz także na cały organizm. Jak znaleźć idealną karmę dla kotów? Oto kilka wskazówek.

Karma dla kota - dlaczego jej dobór jest tak ważny?

 

  1. Żywienie kotów - czego nie dawać kotu?
  2. Rodzaje karm dla kotów
  3. Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Żywienie kotów - czego nie dawać kotu?

Koty bywają wybredne, dlatego dobranie karmy może sprawiać pewne trudności. Oprócz dobrego smaku, przy wyborze jedzenia należy kierować się przede wszystkim składnikami odżywczymi. Dzięki temu zapewnisz zwierzęciu najważniejsze elementy, jakie potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania. Warto pamiętać, że koty w różnym wieku potrzebują innej karmy. Dlatego co jakiś czas trzeba zmieniać pożywienie. Zmienia się bowiem zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Dobra karma dla kota to jeden z ważniejszych elementów profilaktyki wielu chorób. Warto pamiętać, że koty to zwierzęta typowo mięsożerne, więc ich pożywienie w głównej mierze składa się z mięsa. Decydując się na wybór konkretnej karmy, sprawdź, czy są w niej elementy zbożowe. Zboża nie są czymś, co powinny zjadać koty. Jeśli są one składnikami karmy, to stanowią tylko i wyłącznie wypełniacz i to stosunkowo niebezpieczny dla kociego układu pokarmowego. Specjalnie dobrana karma dla kota dostępna w zooart.com.pl nie zawiera takich elementów. Kolejny składnik, który absolutnie należy wyłączyć z menu kota, to wieprzowina. Jest to bardzo tłuste mięso, które prowadzi do procesów gnilnych w jelitach zwierząt. W ten sposób w układzie rozwijają się bakterie i zaburzają florę bakteryjną kotów. A to pierwszy krok do poważnych problemów gastrycznych. 

Rodzaje karm dla kotów

Na rynku dostępne są różne rodzaje karm dla kotów. Najlepsza to taka, która skomponowana została jedynie z naturalnych składników. tym samym ma krótka datę ważności, ponieważ nie ma środków konserwujących. Obecnie producenci oferują karmę mokrą oraz suchą. Suche pożywienie to małe, dość twarde granulki. Nie są wilgotne, dlatego kot musi mieć stały dostęp do wody. Pełnowartościowa sucha karma dostarcza zwierzęciu wszystkie najpotrzebniejsze składniki. Dzięki temu, że karma nie jest wilgotna, zachowuje świeżość przez długi czas i nie trzeba jej przechowywać w lodówce. 

Kolejny rodzaj to karma mokra. Duża wilgotność pomaga utrzymać nawodnienie kota na odpowiednim poziomie (pamiętajmy, że zwierzęta też mogą się odwodnić, co jest dla nich bardzo niebezpieczne). Wilgotność karmy mokrej często dochodzi nawet do 80 proc., dlatego należy ją zawsze przechowywać w lodówce. Inaczej szybko się zepsuje. Miękka konsystencja sprawia, że pożywienie to jest idealne dla kota seniora lub małych kociaków, które jeszcze nie mają bądź już tracą uzębienie. Mokra karma również dostarcza potrzebne składniki, pod warunkiem, że jej receptura jest dobrze opracowana. 

Jak wybrać najlepszą karmę dla kota? 

Karma musi być dobrana odpowiednio do wieku zwierzęcia. Innych składników potrzebują małe kociaki, a innych stateczny senior. Oprócz tego w sklepach zoologicznych znajdziesz specjalne karmy dla zwierząt z problemami zdrowotnymi. Delikatne pożywienie sprawdzi się w przypadku kotów, które borykają się z problemami żołądkowymi. Karmy specjalistyczne (inaczej weterynaryjne) są przeznaczone dla kotów z problemami nerek, serca czy układu moczowego. 

 

Źródło: artykuł partnera