Dodano: 26 października 2020r.

Jakie są korzyści z instalacji fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne zyskują w ostatnich latach na ogromnej popularności, bo coraz więcej osób zauważa, jak wiele zalet to rozwiązanie zapewnia. To przede wszystkim optymalizacja kosztów - wielkie oszczędności z racji darmowej energii i duży zwrot z poczynionej inwestycji. Opiszmy te i inne korzyścią z instalacji fotowoltaicznej.

Jakie są korzyści z instalacji fotowoltaicznej?

 

Energia, która nigdy się nie kończy

Zacznijmy od tego, co najważniejsze - energia słoneczna stanowi niewyczerpane źródło energii. Słońce świeci od miliardów lat i to się nie zmieni przez kolejne trudne do wyobrażenia ramy czasowe. Naukowcy, korzystając z modeli matematycznych, to ustalili, stwierdzając, że słońce wyczerpie swoją moc za… 5,4 miliarda lat. Stanie się tak, kiedy zużyje się niemal cały wodór znajdujący się w jądrze dziennej gwiazdy i z wielkiej świecącej kuli zamieni się w czerwonego olbrzyma. 

To perspektywa trudna do jakiegokolwiek zrozumienia, dlatego też zasadne jest mówić o energii słonecznej jako czymś nieskończonym. To tym bardziej brzmi dobitnie, jak porównamy sobie inne dostępne paliwa, np. węgiel, którego wedle różnych szacunków, ma starczyć na maksimum 50 lat. A są też prognozy mówiące, że już za 15 lat może być problem z jego wydobyciem. 

Zwrot z inwestycji

Kolejną ogromną zaletą jest to, o czym już wspomnieliśmy we wstępie, a mianowicie mowa o ogromnym zwrocie z inwestycji. Żeby oczywiście zmaksymalizować te zyski, warto skorzystać z oferty profesjonalnego wykonawcy (np. dostępnego pod adresem http://inovativ.pl/), który odpowiednio zaprojektuje, dobierze instalacje PV oraz zgodnie ze sztuką zamontuje je na dachu. To ile możemy zyskać, zależy też w dużej mierze od wielu innych czynników - mocy instalacji, jego typu, rocznego zużycia energii elektrycznej, nasłonecznienia, położenia dachu względem stron światła i kąta nachylenia modułów PV. Tych parametrów jest oczywiście więcej - wymieniliśmy najważniejsze.

Podwyżki prądu nas nie interesują

Mając instalację fotowoltaiczną, nie musimy martwić się o podwyżki cen prądu, które z roku na rok są coraz bardziej niepokojące i uciążliwe dla domowych budżetów. Jedno jest pewne - prąd już jest drogi, a będzie jeszcze droższy. Te koszty wzrastać mają sukcesywnie aż do 2040 roku, choć największa intensywność ma przypaść na lata 2020-2025. Inwestycja w fotowoltaikę praktycznie całkowicie uniezależnia nas od tych rynkowych zawirowań. 

Solidne podzespoły - wieloletnia gwarancja

A dokładnie 25-letnia zapewniająca stabilną i bezawaryjną pracę całej instalacji fotowoltaicznej. Mamy więc pewność, że inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko uniezależnienie się od podwyżek prądu, szybki zwrot inwestycji, ale też duża wydajność paneli. Nie musimy się obawiać, że w trakcie użytkowania coś się wydarzy. A nawet jak pojawią się problemy, to 25-letnia gwarancja sprawia, że zostaną one szybko zażegnane. 

O czym dodatkowo wiedzieć?

  • Własne panele fotowoltaiczne to możliwość magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej w sieci energetycznej, by później, gdy zajdzie taka potrzeba, ją odebrać i rozliczyć w ramach tzw. net meteringu (inaczej bilansowanie, oznacza bezgotówkowy sposób rozliczania energii oddanej i pobranej z sieci).
  • Instalacje fotowoltaiczne są łatwe w montażu i eksploatacji. Zaprojektowane tak, by użytkować je praktycznie bezobsługowo. Po wykonaniu montażu PV nie musimy więc się martwić o konieczność konserwacji. Sam montaż zresztą przebiega szybko i często jest wykonywany nawet w jeden dzień. 
  • I ostatni punkt, ale nie mniej ważny niż wcześniejsze - korzyści ekologiczne. Instalacje fotowoltaiczne są zeroemisyjne, czyli nie wpływają w żaden negatywny sposób na środowisko naturalne, co ma szczególnie znaczenia na terenach mocno zurbanizowanych, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest ogromne, szczególnie w okresie zimowym (doskonale znany smog). 

Nie ma wątpliwości, że korzyści z instalacji fotowoltaicznej są ogromne, dlatego też, szukając idealnego źródła ciepła i energii, warto rozważyć ich zakup.

 

Źródło: artykuł partnera