Dodano: 20 maja 2021r.

Jakie są dostępne rodzaje zakwaterowań dla studentów?

Znalezienie najlepszego zakwaterowania dla studenta to trudne zadanie. Wygoda, przystępna cena to priorytety, na które żak zwraca uwagę przy wyborze lokum. Każda osoba ma inne gusta i preferencje, które mogą nie pasować w przypadku drugiego człowieka. Dziś wymienimy i opiszemy studenckie opcje mieszkalne, również te charakterystyczne dla zagranicznych uczelni.

Jakie są dostępne rodzaje zakwaterowań dla studentów?

 

Akademiki

Akademiki są podstawowym typem zakwaterowania i własnością danej uczelni. Wybierane są przede wszystkim przez studentów pierwszego roku, którym zależy na integracji i w miarę wygodnych pokojach, nawet jeśli zajdzie konieczność dzielenia ich z innymi osobami.  

Pobyty rodzinne lub u rodziny goszczącej

Wariantem dla studentów zagranicznych jest wybór pobytów rodzinnych, czyli mieszkanie z rodziną, w której dostępne są zarówno pokoje jednoosobowe, jak i wieloosobowe, a posiłki są wliczone w czynsz. Dzięki temu mogą optymalizować swój budżet i zmniejszyć wydatki na zakwaterowanie, co prowadzi do znacznych oszczędności.

Prywatne pokoje do wynajęcia

Prywatne mieszkania i domy są powszechnym i popularnym wyborem wśród studentów. Wynajmujący otrzymują czynsz miesięcznie od każdego lokatora, tym samym mogą w ten sposób zaoszczędzić na kosztach, dzieląc pokoje z innymi. Ten rodzaj zakwaterowania najlepiej nadaje się dla osób ekstrawertycznych i niemających problemu z dzieleniem pokoju z innymi osobami.

Mieszkanie prywatne, dom lub studio

Dla większości ludzi prywatność jest głównym problemem. Nie chcą, aby ktokolwiek przekraczał ich granice, nawet jeśli chodzi o współdzielenie pokoi. Studenci lubią mieszkać samotnie i cieszyć się swoim towarzystwem. Niemniej ten rodzaj wynajmu jest dość drogi, dlatego jest to opcja dla nieco majętniejszych osób.

Schronisko/Pensjonat poza kampusem

Hostel lub pensjonat to pierwszy wybór zagranicznych studentów pierwszego roku, którzy szukają niedrogiego zakwaterowania. Ten rodzaj zakwaterowania zapewnia studentom duże możliwości interakcji z innymi studentami zagranicznymi. Trzeba przy tym pamiętać o konieczności samodzielnego przygotowywania posiłków.

Internat

Inną opcją dla studentów, którzy chcą mieszkać w niedrogich kwaterach, jest internat. Znany jest również jako domy noclegowe. Czynsz pod pensjonatem nie może być podwyższony bez zgody lokatora, a ten szczęśliwie jest stosunkowo niski.

Prywatne akademiki

Na koniec zostawiliśmy wariant, który w ostatnich latach coraz mocniej zyskuje na popularności, również w Polsce. Najprościej mówiąc, są to akademiki, ale nie zarządzane bezpośrednio przez uczelnię, a prywatne przedsiębiorstwo. Charakteryzują się wysokim standardem wykończenia, nowoczesnym wyposażeniem i dostępem do wspólnych pomieszczeń rekreacyjnych. Najważniejsza jest jednak kwestia możliwości wyboru pokoju, nie trzeba bowiem ograniczać się jedynie do tych wieloosobowych. Idealnym przykładem tego typu inwestycji jest prywatny akademik LivinnX w Krakowie.

Podsumowanie

Lista możliwych opcji mieszkalnych dla studentów jest długa, dlatego należy poważnie zastanowić się przed wyborem. Dzięki temu będziemy mogli być pewni, że wprowadzamy się do odpowiedniego dla siebie lokum.

 

Źródło: artykuł sponsorowany