Dodano: 20 września 2022r.

Jak przygotować przydomową oczyszczalnię na zimę?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna sprawnie funkcjonować przez cały rok, niezależnie od warunków. Dlatego gdy nadchodzi zima należy wykonać niezbędne czynności zalecane przez producenta danej oczyszczalni ścieków, które pozwolą bez przeszkód korzystać z niej także w miesiącach zimowych. O czym należy pamiętać? Czy odpowiedni montaż może ograniczyć zimowe prace?

Jak przygotować przydomową oczyszczalnię na zimę?

 

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków może zamarznąć przy utrzymujących się ujemnych temperaturach? 

Często pojawiającym się pytaniem jest to o możliwość zamarznięcia przydomowej oczyszczalni ścieków w przypadku dużych mrozów. Otóż w sytuacji, gdy jest ona stale eksploatowana nie ma takiej możliwości. Po pierwsze przepływowy charakter sprawia, że w układzie stale jest ruch. Ponadto temperatura ścieków podnosi się i wynosi przynajmniej kilkanaście stopni Celsjusza. Właśnie dzięki temu ścieki nie zamarzają. Na to wpływ mają również procesy gnilne i fermentacji, które także generują ciepło. Nie oznacza to jednak, że każda instalacja jest bezpieczna i nie może zamarznąć. Jeśli ścieków produkowanych jest niewiele albo występuje niedomykający się zawór pływakowy przy toalecie, to może dojść do zablokowania instalacji, co sprawi, że przydomowa oczyszczalnia ścieków przestanie działać. 

Jak zabezpieczyć przydomową oczyszczalnię ścieków przed zimą? Dużo zależy od pracy fachowców przy montażu  

Choć same ścieki nie są narażone na zamarzanie, to elementy przydomowej oczyszczalni ścieków już tak. Należy postępować tak, jak zaleca to producent. Kliknij, jeśli chcesz poznać więcej informacji, jak przygotować przydomową oczyszczalnię ścieków na zimę. Na to, jak przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie funkcjonować zimą wpływ ma ponadto jakość wykonania oczyszczalni, precyzja przy montażu, a także głębokość na jakiej zakopana jest cała instalacja. Przy montażu trzeba zwrócić uwagę na przegrody w zbiorniku. Dzięki nim ścieki płynące z budynku będą rzadsze i cieplejsze. Zbyt płytkie osadzenie zbiornika może spowodować, że na powierzchni ścieków pojawi się lód. Dlatego zbiornik powinien być ocieplony wodoodporną warstwą styropianu. Gdy rury są zakopane zbyt głęboko, to instalację należy wyposażyć w pompę do ścieków zamontowaną przed lub za zbiornikiem. Wykopy pod instalację rozsączającą powinny być z kolei zabezpieczone geowłókniną. Dzięki temu rury będą mogły pracować także w zimie. Zatem wielu prac tak naprawdę można uniknąć, jeśli firma zajmująca się montażem oczyszczalni zadba o odpowiednie zabezpieczenie całej instalacji przed zimowymi warunkami. 

Zabezpieczenie przydomowej oczyszczalni ścieków przed zimą po stronie użytkownika 

Generalnie przydomowa oczyszczalnia ścieków jest bezobsługowa. Jednak w układzie mogą pojawić się złogi, czopy i przytkania. Dlatego warto stosować ekologiczne środki i preparaty, zapobiegające takim zjawiskom, które mogłyby skutkować niesprawnością przydomowej oczyszczalni ścieków zimą. Aby przydomowa oczyszczalnia ścieków działała sprawnie przez cały rok należy pamiętać wiosną i jesienią o zaaplikowaniu za zbiornikiem bakteryjnego preparatu do drenażu, który wspomaga działanie układu rozsączającego. Skutecznie usuwa złogi, zatory, udrażnia cały układ i zapobiega jego awariom zimą. Oczywiście gdy poziom osadów jest wysoki jeszcze przed zimą warto zamówić usługę asenizacyjną. Pamiętaj, by do poszczególnych elementów był dostęp także gdy będzie panować iście zimowa aura, zatem regularnie odgarniaj pokrywę śnieżną z oczyszczalni.           

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Dorcha, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons