Dodano: 19 lutego 2018r.

Innowacje grafenowe na Mobile World Congress

Projekt Graphene Flagship będzie obecny po raz kolejny na GSMA Mobile World Congress, oferując nową generację technologii mobilnych. Organizatorzy zapraszają do pawilonu poświęconemu grafenowi, gdzie uczestnicy będą mogli poznać fascynujący świat zastosowań grafenu i materiałów pokrewnych.

Innowacje grafenowe na Mobile World Congress

 

Zwiedzający będą mogli zobaczyć jak wytwarzane są te materiały w ramach produkcji seryjnej w Graphene Knowledge Center oraz doświadczyć bezpośredniego kontaktu z najnowocześniejszymi technologiami poprzez interaktywne pokazy zastosowań grafenu w wyrobach takich jak m.in: Czujniki i Internet Rzeczy, Materiały i Zdrowie, Transmisja danych i Energetyka.

Pawilon Innowacji Grafenowych jest organizowany w ramach projektu Graphene Flagship, pod auspicjami hiszpańskiego Instytutu Nauk Fotonicznych (ICFO) oraz ze wsparciem Komisji Europejskiej i GSMA.

W czasie ubiegłorocznego Mobile World Congress 2017 stoisko projektu Graphene Flagship zostało uznane za miejsce, którego nie wolno przegapić. W tym roku przedstawimy kolejne zastosowania grafenu i materiałów pokrewnych w technologiach mobilnych. Osoby odwiedzające stoisko zobaczą kamery pokazujące obrazy niewidzialne dla ludzkiego oka, filtry, które uzdatniają wodę pitną, nowe baterie, szeroką gamę elastycznych układów elektronicznych, ultraszybkie systemy transmisji danych, monitorujące ciśnienie buty i ogniwa słoneczne o wydajności klasy światowej - wszystkie te innowacje możliwe są dzięki zastosowaniu grafenu.

- W pawilonie poświęconym grafenowi zobaczymy najważniejsze osiągnięcia w zakresie technologii
i innowacji zrealizowane w programie Graphene Flagship. Przedstawimy postępy w badaniach nad grafenem i materiałami pokrewnymi, zaawansowane efekty prac nad zastosowaniem tych materiałów, szczególnie w elektronice użytkowej. Uczestnicy projektu Graphene Flagship są otwarci na nowe kontakty ze sferą biznesu i gotowi do nawiązania współpracy owocującej wprowadzeniem nowych produktów na rynek - mówi prof. Andrea Ferrari, koordynator Sekcji Nauka i Technologia, przewodniczący Zespołu Zarządzającego Graphene Flagship.

25 demonstratorów, prototypów i produktów – w Pawilonie Innowacji Grafenowych każdy znajdzie coś dla siebie. - Coraz większa różnorodność prezentowanych prototypów, oznacza coraz więcej opracowywanych technologii, które wprowadzą produkty na rynek - mówi prof. Frank Koppens z ICFO (The Institute of Photonic Sciences), sekretarz naukowy pawilonu.

Projekt Graphene Flagship jest jedną z największych inicjatyw badawczych w Europie, której celem jest przeniesienie grafenu i materiałów pokrewnych z laboratoriów badawczych do hal produkcyjnych. Pawilon poświęcony grafenowi gości 25 wystawców z całej Europy i stanowi dowód przełomowych prac podejmowanych w ramach projektu Graphene Flagship.

- Grafen ma wiele do zaoferowania branży telefonii komórkowej w jej staraniach utrzymania obecnego tempa rozwoju innowacji: wsparcie szybkich usług 5G, inteligentnych baterii, elastycznych czujników, zintegrowanej fotoniki i rozwiązań z dziedziny Internetu Rzeczy. Wzajemne oddziaływanie między sferą badawczą i przemysłem przekłada się na tworzenie innowacji. Najważniejsze wydarzenia z wystawy w pawilonie poświęconym grafenowi będzie można zobaczyć w trakcie spotkania "Meeting Graphene" zaplanowanego na 28 lutego – mówi dr Kari Hjelt, Kierownik ds. Innowacji w Graphene Flagship.

W Pawilonie Innowacji Grafenowych będzie można zobaczyć zastosowanie grafenu w takich obszarach jak: Transmisja danych, Czujniki i Internet Rzeczy, Materiały i Zdrowie oraz Energetyka.

Transmisja danych: Będzie można dowiedzieć się, jak fotodetektory bazujące na grafenie i modulatory odbierają oraz przesyłają dane optyczne szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, co jest możliwe dzięki ultraszybkim strumieniom danych o ekstremalnej przepustowości, które są kluczową kwestią w transmisji danych 5G. Opracowany w ramach projektu Graphene Flagship demonstrator przesyłu danych we współpracy CNIT (Włochy), AMO GmbH (Niemcy), Ericsson (Szwecja) i Nokia (Włochy), Nokia Bell Labs (Niemcy) i Imec (Belgia) można będzie znaleźć zarówno w Pawilonie Innowacji Grafenowych, jak również na stoisku firmy Ericsson w hali 2 (otwartym dla klientów firmy Ericsson i osób zaproszonych). Ericsson przedstawi możliwości kanału o przepustowości 100 Gb/s umieszczonego na platformie testowej firmy Ericsson.

Czujniki i Internet Rzeczy: specjalistyczna kamera z wykorzystaniem grafenu opracowana przez ICFO (Hiszpania), dzięki której można zobaczyć szczegóły niewidoczne dla ludzkiego oka. Za pomocą czułych fotodetektorów grafenu, kamera wykrywa światło ultrafioletowe, widzialne i podczerwone, co umożliwia obrazowanie o szerokim spektrum. Może mieć to zastosowanie w procesie kontroli jakości bezpieczeństwa żywności oraz w systemach obrazowania instalowanych w samochodach autonomicznych.

Na wystawie znajdzie się również nowo wprowadzony na rynek produkt Emberion (Finlandia). Rozdzielczość pojedynczego piksela Emberion z fotodetektorami opartymi na grafenie dla światła podczerwonego widocznego dla fal krótkich jest idealna dla wrażliwej spektrometrii, wykrywania gazów i przenośnych rozwiązań do analizy materiałów.

Materiały i zdrowie: Elastyczny interfejs neuronowy bazujący na grafenie, który rejestruje sygnały
z centrów mowy na powierzchni mózgu jest opracowywany przez ICN2 (Hiszpania) we współpracy
z BrainCom. Implanty te wykazują niską inwazyjność i są bardziej odpowiednie do integracji niż obecne systemy ze względu na elastyczność grafenu i szczególne właściwości elektroniczne.

Pojawią się też inteligentne buty firmy Graphene, które posiadają udoskonalone funkcje takie jak m.in. chłodzenie oraz zwiększona wytrzymałość. Prototyp z Cambridge Graphene Centre (UK) zapewnia monitorowanie ciśnienia w butach sportowych w celu zwiększenia wydajności. Dostępne w sprzedaży buty opracowane przez IIT-Istituto Italiano di Tecnologia, IIT start-up BeDimensional s.r.l. i Fadel s.r.l. (Włochy) są wygodniejsze ze względu na lepsze odprowadzanie ciepła.

Energetyka: grafenowe superkondensatory i akumulatory opracowane przez Thales Research and Technology (Francja), IIT - Istituto Italiano di Tecnologia (Włochy) i Cambridge Graphene Centre (Wielka Brytania), mają wysoką gęstość energii, szybko ładują się i rozładowują. Użyte w urządzeniach mobilnych spowodują większą dostępność dużej mocy.

Pawilon Innowacji Grafenowych 2018 stanowi również wprowadzenie do Graphene Knowledge Center, gdzie od ekspertów będzie można dowiedzieć się wielu faktów na temat grafenu, jego struktury, właściwości, metod produkcji, a także jego przyszłych zastosowań.

- Pawilon Innowacji Grafenowych to wspaniała okazja dla odwiedzających Mobile World Congress, aby przekonać się o możliwościach technologicznych grafenu i materiałów pokrewnych. Dla Graphene Flagship to okazja, by pokazać postępy prac oraz możliwość spotkania z przedstawicielami zarówno branży elektronicznej, jak również fanami nowych technologii - mówi dyrektor Graphene Flagship, prof. Jari Kinaret z Chalmers University of Technology, Göteborg, Szwecja.

W środę 28 lutego odbędzie się także prelekcja "Meeting Graphene" z udziałem liderów branży i badań, w trakcie którego przemówienie wygłosi laureat Nagrody Nobla, profesor Konstantin Novoselov, celem spotkania będzie prezentacja potencjału grafenu w świecie technologii mobilnych.

Po raz drugi grafen pojawi jako temat Youth Mobile Festival (YoMo) odbywającego się w ramach Mobile World Congress. Wydarzenie to zgromadzi ponad 15 000 młodych ludzi w wieku 8-18 lat i nauczycieli, którzy będą mogli poznać świat nauki i technologii poprzez interaktywne wystawy, warsztaty i przedstawienia teatralne. W trakcie YoMo uczniowie będą mogli odwiedzić stanowisko grafenowe, gdzie będą odbywały się doświadczenia, takie jak przekształcenie grafitu w grafen, stworzenie ekranu grafenowego i eksperymenty z fotodetektorami grafenowymi. Stanowisko grafenowe jest organizowane przez ICFO przy wsparciu włoskiej firmy Graphene-XT, Graphene Flagship, Komisji Europejskiej i GSMA.

Pawilonu Innowacji Grafenowych będzie dostępny na targach Mobile World Congress w NEXTech Hall 8.0, Stand 8.0K31, Fira Gran Via, Barcelona, ​​Hiszpania, 26 lutego - 1 marca.

 

Źródło: Materiały prasowe, fot. Graphene Flagship