Dodano: 16 sierpnia 2022r.

Harvard na czele nowej Listy Szanghajskiej. Odległe miejsca polskich uczelni

W rankingu szanghajskim - prestiżowej liście tysiąca najlepszych uczelni świata – znalazło się 11 uczelni z Polski. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce.

Studenci

 

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, opublikował po raz pierwszy w 2003 r. Shanghai Jiao Tong University. Od 2009 przygotowuje go Shanghai Ranking Consultancy.

Najlepsze szkoły wyższe świata

W tegorocznej edycji rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie pierwsze miejsce tradycyjnie zajął amerykański Uniwersytet Harvarda. Tuż za nim znalazł się znajdujący się również w USA Uniwersytet Stanforda. Trzecie miejsce w rankingu osiągnął również amerykański Massachusetts Institute of Technology (MIT), który zrzucił z "pudła" brytyjski University of Cambridge. 

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu - uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. To tam, o wiele niżej, trzeba szukać w zestawieniu polskich szkół wyższych. W ubiegłym roku na liście było 10 polskich uczelni, w tym - 11 (do zestawienia wrócił UMK).

Polskie uczelnie daleko z tyłu

Najlepszymi uczelniami w Polsce według Listy Szanghajskiej są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski (które są w piątej setce - zajęły miejsce między 401-500).

Kolejna w zestawieniu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (w siódmej setce), Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (dziewiąta setka).

W ostatniej, dziesiątej setce znalazły się Uniwersytet im. Adama Mickiewicz w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.

Ranking ARWU tworzony jest w oparciu sześć obiektywnych wskaźników. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fields'a, liczbę wysoko cytowanych badaczy, liczbę artykułów opublikowanych w czasopismach "Nature" i "Science" oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Co roku ocenianych jest ponad 2 500 uniwersytetów, a 1 000 najlepszych - publikowanych.

 

Źródło: www. naukawpolsce.pap.pl, Szymon Zdziebłowski, fot. CC BY 2.0/ Wikimedia Commons/ KitAy