Dodano: 02 września 2020r.

Gdzie znajdowało się twoje miasto miliony lat temu? Możesz sprawdzić to na interaktywnej mapie

Ziemia w całej swojej historii wielokrotnie się zmieniała. Kontynenty nie zawsze znajdowały się w tym samym miejscu co teraz. Doskonale obrazuje to interaktywna mapa, na której można sprawdzić, w którym miejscu znajdował się nasz dom setki milionów lat temu.

Gdzie znajdowało się twoje miasto miliony lat temu? Możesz sprawdzić to na interaktywnej mapie

 

Masy lądowe na Ziemi, niegdyś były ściśnięte razem w superkontynentach, potem pękały, łamały się i odsuwały od siebie nawzajem. W ciągu 4,5 miliarda lat historii naszej planety wielokrotnie się też spotykały.

Nasze rodzinne miasta „podróżowały” po całej Ziemi razem z kontynentami. Dzięki ciekawej, interaktywnej mapie można zobaczyć, jak bardzo poszczególne miejsca przemieściły się w ciągu setek milionów lat.

Jak wyglądała Ziemi setki milinów lat temu?

Na stronie Ancient Earth Globe, która została uruchomiona przez paleontologa Iana Webstera, mamy dostęp do map paleogeograficznych opracowywanych od 30 lat w ramach projektu Paleomaps - kierowanego przez geologa i paleogeografa Christophera Scotta.

- Byłem zdumiony, że geolodzy zebrali wystarczająco dużo danych, aby faktycznie określić położenie mojego domu 750 milionów lat temu. Pomyślałem, że wszystkim się to spodoba - mówił Webster w Hacker News w 2018 roku.

Za pomocą narzędzia można w zasadzie „przewinąć” wygląd Ziemi nawet 750 milionów lat wstecz. To oczywiście nie jest cała historia planety, ale obejmuje ona cztery superkontynenty - Pannocię, Gondwanę, Laurencję i Pangeę.

Znajdź swój dom

Kiedy otwieramy mapę możemy zobaczyć jak wyglądała Ziemia np. 240 milionów lat temu - w okresie środkowego triasu. Zobaczymy jak Pangea zdominowała wtedy glob. Był to ostatni superkontynent przed powstaniem świata, jaki znamy dzisiaj. W tamtym czasie życie ssaków i dinozaurów powracało do normalności po niszczycielskim wymieraniu 10 milionów lat wcześniej.

Wygląd strony jest bardzo intuicyjny. Możemy wybrać interesujący nas okres w rozwijanym menu w witrynie. Możemy też wpisać miasto, w którym teraz mieszkamy i zobaczyć, w którym miejscu znajdowało się miliony lat temu. Sam Webster przyznaje jednak, że mapy są tylko przybliżone.

- Fajnie jest cofnąć się w czasie i zobaczyć swoje rodzinne miasto głęboko pod falami oceanów, albo stopniowe pojawianie się grzbietów górskich, które dziś rozpoznajemy – mówi autor strony. To także przypomina, że nic - nawet ta nasza piękna planeta - nie pozostaje taka sama.