Dodano: 24 marca 2020r.

Fotowoltaika - jak działa i czy się opłaca?

Fotowoltaika to technologia, dzięki której energia słoneczna jest przetwarzana na energię elektryczną. Oznacza to, że posiadając instalację fotowoltaiczną korzystamy z odnawialnych źródeł energii (OZE) i znacznie ograniczamy emisję dwutlenku węgla w swoim gospodarstwie domowym. Zastanawiacie się jak działa fotowoltaika i czy ta technologia jest w ogóle opłacalna? W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat fotowoltaiki i jej popularności w Polsce. Zapraszamy do lektury!

Panele słoneczne na dachu

 

Fotowoltaika - jak działa technologia?

Na samym początku warto naszkicować historię fotowoltaiki. Zjawisko fotowoltaiczne zaobserwowano już w pierwszej połowie XIX wieku - odnotowano wówczas, że niektóre materiały przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną. 

Zjawisko fotowoltaiczne

Pierwszą osobą, która zauważyła zjawisko fotowoltaiczne był Alexandre Edmond Becquerel - francuski fizyk, który badał ciała stałe zanurzone w elektrolicie. W roku 1839 zaobserwował, iż naświetlenie jednej z dwóch elektrod wykonanych z identycznego materiału powoduje powstanie napięcia między nimi. Po tym wydarzeniu technologia fotowoltaiczna stopniowo się rozwijała, jednak prawdziwy przełom nastąpił po ponad stu latach - w 1954 roku. Wówczas wytworzono pierwsze ogniwo fotowoltaiczne, które było wykonane z krzemu. Charakteryzowało się oczywiście niższą wydajnością niż nowoczesne ogniwa (na poziomie 4 proc.), jednak ogniwo to wygenerowało prąd, który zasilił urządzenie elektryczne na kilka godzin.

Krzem jako półprzewodnik

Krzem ze względu na swoją strukturę jest najczęściej wykorzystywanym pierwiastkiem w fotowoltaice. Aby zwiększyć jego przewodność, w panelach słonecznych wykorzystuje się krzem modyfikowany jako półprzewodnik typu “p” i “n”. Różnica potencjałów wywołuje napięcie elektryczne w momencie, gdy jeden półprzewodnik zostaje oświetlony światłem słonecznym.

Fotowoltaika

Gdzie wykorzystuje się fotowoltaikę?

Po wyprodukowaniu krzemowego ogniwa, technologia fotowoltaiczna była coraz szybciej rozwijana. Po kilku latach panele fotowoltaiczne zamontowano na amerykańskim satelicie naukowym Vanguard 1C. Współcześnie fotowoltaikę wykorzystuje się już do mniej spektakularnych celów - w Polsce panele fotowoltaiczne spotkać można przede wszystkim na dachach domów. Zasilają one między innymi budynki mieszkalne, sygnalizację drogową, latarnie uliczne i parkomaty.

Fotowoltaika dla domu

Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na dachach i działkach w Polsce. Jest to prawdopodobnie spowodowane stopniowym obniżaniem cen wszystkich niezbędnych komponentów instalacji, większą liczbą firm zajmujących się projektowaniem i montażem fotowoltaiki, a także zapowiadanymi podwyżkami cen prądu. Dodatkowo w naszym kraju uruchamia się różnego rodzaju projekty mające na celu wspieranie rozwoju fotowoltaiki i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w ogóle. Wszystko to powoduje, że fotowoltaika dla domu nie jest już kolosalnym wydatkiem, a inwestycja w instalację zwraca się już po 6-7 latach. 

Fotowoltaika

On-grid czy off-grid? Na czym polega różnica?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną dla naszego domu musimy wybrać jej odpowiedni typ. Pamiętajmy również, że decydując się na instalację fotowoltaiczną najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że całość zostanie prawidłowo zaprojektowana i zamontowana. Firmą, która specjalizuje się w kompleksowych usługach fotowoltaicznych jest SunErgo.

Instalacja on-grid

Instalacja on-grid jest przyłączona do sieci, dzięki czemu nie mamy problemu z magazynowaniem wyprodukowanych nadwyżek prądu. Przesyłamy je po prostu do sieci, od której w momencie niedoboru energii elektrycznej pobieramy ją z powrotem. Instalacje on-grid są najczęściej polecane, ponieważ są tańsze w eksploatacji. Zwraca się również uwagę na fakt, że podczas bardzo pochmurnych dni nie będziemy mieli problemu z niedoborami mocy.

Instalacja off-grid

Instalacja off-grid jest niezależna, a wygenerowana energia elektryczna magazynowana jest dzięki akumulatorowi. Tego typu instalacje polecane są przede wszystkim dla domków letniskowych i miejsc, które są znacznie oddalone od sieci. Ze względu na fakt, że instalacja off-gird jest niezależna, nie musimy martwić się w momencie awarii sieci, jednak podczas krótkich zimowych dni możemy mieć problem z energią elektryczną.

Fotowoltaika

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu?

Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od indywidualnych warunków. Jeżeli nasz dach pozwala na optymalne umiejscowienie paneli fotowoltaicznych, to fotowoltaika na dachu będzie najlepszym wyborem. Dlaczego? Ponieważ nie zajmuje nam miejsca na naszej działce, nie ingeruje w wygląd naszego ogrodu, a dodatkowo montaż instalacji jest tańszy. Fotowoltaika na gruncie sprawdzi się w momencie, gdy nasz dach jest zbyt mały lub jest skierowany w stronę północną. Pamiętajmy, że przy instalacji fotowoltaicznej musimy brać pod uwagę jej zacienienie. Cień, który pada na panele fotowoltaiczne może znacznie obniżyć wydajność instalacji i ilość generowanego prądu.

Fotowoltaika w Polsce

Jak już wspomnieliśmy, w Polsce tworzy się coraz więcej projektów, które mają na celu wspieranie fotowoltaiki. W tym miejscu chcielibyśmy przytoczyć najbardziej popularne programy w naszym kraju. Przede wszystkim należy wymienić tutaj program Mój Prąd, dzięki któremu możemy uzyskać aż 5000 złotych dofinansowania do instalacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że projekt ten można połączyć z ulgą termomodernizacyjną (dostępną od stycznia 2019 roku) i jeszcze bardziej obniżyć wydatki na instalację fotowoltaiczną. Dlaczego? Ponieważ dzięki uldze termomodernizacyjnej możemy odliczyć od poniesionych kosztów podatek dochodowy. W zależność od naszego sposobu rozliczania z Urzędem Skarbowym, możemy zaoszczędzić nawet 32 proc.!

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Wam fotowoltaikę i wiecie już na czym polega działanie tej technologii.

 

Źródło: Artykuł partnera