Dodano: 12 wrzesień 2018r.

„Fizyka w rysunkach” – trudne zagadnienia podane w najprostszy sposób

Ludzie od zarania dziejów starają się zrozumieć otaczający nas świat i prawa nim rządzące. O tym, że nie jest to proste, wie każdy, kto nie omijał lekcji fizyki. Ale z książką „Fizyka w rysunkach. 2600 lat odkryć od Talesa do Higgsa” pojęcie fizycznych koncepcji jest znacznie łatwiejsze.

 

Gdy słowa i równania nie zdołają przekazać idei, pozostają rysunki. Obraz może zdołać przebić się przez poznawcze trudności i taka właśnie jest „Fizyka w rysunkach”. Pozycja w najprostszy z możliwych sposobów przedstawia zawiłości otaczającego nas świata, dzięki czemu zrozumienie ich jest duża łatwiejsze.

„Fizyka w rysunkach. 2600 lat odkryć od Talesa do Higgsa” to książka, która za pomocą rysunków i krótkich opisów w przystępny sposób przedstawia kluczowe zagadnienia i idee w fizyce. W pozycji tej znajdziemy pięćdziesiąt jeden chronologicznie ułożonych najważniejszych koncepcji fizyki wyjaśnionych w prosty i do tego zajmujący sposób. Mimo że zagadnienia w niej poruszane z biegiem stron komplikują się, książka zachowuje swoją prostotę i urok.

Sam pomysł wyjaśnienia ważnych i złożonych koncepcji fizycznych za pomocą rysunków ułatwia zrozumienie, szczególnie osobom bez wykształcenie fizycznego czy matematycznego. To o wiele przystępniejsza forma niż suchy tekst czy wykład.

Autor publikacji - Don Lemons, jest emerytowanym profesor fizyki fizyki w Bethel College w USA i autorem kilku książek i podręczników do fizyki. Ma ponad 25 lat doświadczenia w pracy dydaktycznej.

„Fizyka w rysunkach napisana jest w sposób przystępny i ciekawy, przez co może być interesująca dla wielu czytelników, od wnuczka po babcię i dziadka. Nie ogranicza się wyłącznie do samej fizyki ale ukazuje ją w szerszym kontekście rozwoju cywilizacji i zawiera wiele ciekawych, a zarazem mało znanych informacji historycznych” – napisał o książce Krzysztof Rejmer, autor „Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków”.

„Autor zastosował w książce oryginalną i jednocześnie bardzo jasną dla odbiorcy metodę, a więc rysunki, które nie są uzupełnieniem treści, a przeciwnie odgrywają w tym przypadku główną rolę. Autor w prosty sposób omawia każdy z rysunków, co w efekcie daje nam czytelne (element niezwykle ważny a nie zawsze spotykany) wyjaśnienie 51 istotnych zagadnień ze świata fizyki. W pełni usatysfakcjonowani będą też nauczyciele, którzy przy pomocy tej książki trafią w umysły uczniów zdecydowanie łatwiej niż za pomocą podręcznikowych definicji” – to z kolei słowa Piotr Petryla z portalu Astronomia24.

„Fizykę w rysunkach” polecamy wszystkim zainteresowanych poznaniem sposobu, w jaki działa nasz świat oraz obserwowaniem nieustannego postępu ludzkiej wiedzy! Pozycja zainteresuje czytelników w każdym wieku. Książkę można zakupić na stronach księgarni PWN.