Dodano: 24 grudzień 2016r.

European Rover Challenge 2017 pod znakiem zapytania

W 2017 roku mogą nie odbyć się zawody European Rover Challenge, a to dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego, który nie zamierza wywiązać się z umowy i zapłacić dofinansowania.

Zawody łazików marsjańskich w Jasionce koło Rzeszowa


Impreza European Rover Challenge 2016 (ERC) odbyła się w Jasionce koło Rzeszowa początkiem września. Była określana mianem największego wydarzenia robotyczno-kosmicznego w Europie. Skupiła także pod swoimi skrzydłami Europejski Kongres Robotyczny, na którym przedstawiono m.in. założenia dla Polskiej Strategii Kosmicznej czy raport określający potencjał i możliwości rozwoju branży kosmiczno-robotycznej w naszym kraju.

W spotkaniach udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Imprezie towarzyszyły liczne pokazy, warsztaty i panele dyskusyjne. Na potrzeby zawodów w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym urządzono specjalny tor, który miał imitować warunki marsjańskie. Na jego budowę zużyto 280 ton ziemi. Z niej zostały stworzone kratery oraz wydmy.

Koszt imprezy wyniósł 470 tysięcy złotych. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego miał, zgodnie z umową z Europejską Fundacją Kosmiczną, która organizowała zawody, dofinansować wydarzenie kwotą 300 tysięcy złotych. Ale urzędnicy dopatrzyli się uchybień w wykonaniu umowy. Według nich, trzeciego dnia nie zapewniono tłumaczenia konferencji. Nie spodobał się też tonaż ziemi, z której zbudowany był tor. Dlatego naliczyli karę w wysokości 10 proc. dofinansowania.

Fundacja przedstawiło dowody na to, że tłumaczenie nie było przedmiotem umowy. Sprawa z ilością ziemi jest o tyle kuriozalna, że urzędnicy zakwestionowali dokumentację projektu toru, którą wcześniej sami zatwierdzili, bo tonaż był zgodny z dokumentacją.

W efekcie sporu fundacja sama pokryła wszystkie koszty, co jednak mocno uszczupliło jej budżet. Obecnie nie ma funduszy na przygotowanie kolejnej edycji European Rover Challenge. Została podjęta decyzja o zawieszeniu organizacji imprezy.

Poniżej oficjalny komunikat Europejskiej Fundacji Kosmicznej ws. Organizacji kolejnej edycji ERC.

Z przykrością informujemy, że jesteśmy zmuszeni zawiesić organizację przyszłorocznej edycji European Rover Challenge. Przez kilka ostatnich miesięcy walczyliśmy o zbilansowanie tegorocznego wydarzenia, bazując na umowie z naszym głównym Partnerem. Niestety zostaliśmy postawieni przed faktem obniżenia należnej nam kwoty, co uniemożliwia uruchomienie przygotowań do kolejnej edycji. Jak się domyślacie, przedsięwzięcie tej rangi wymaga zaangażowania wielu osób, które przez cały rok przygotowują dla Was to wydarzenie i których praca musi zostać wynagrodzona. W chwili obecnej Fundacja, będąca organizacją non-profit, nie posiada już żadnych środków, które mogłaby uruchomić na potrzeby przyszłej edycji. Nie przestajemy myśleć o przyszłości projektu i mamy ogromną nadzieję, że European Rover Challenge powróci w 2018 roku na mapę największych wydarzeń robotyczno-kosmicznych.

 

Źródło: ERC