Dodano: 17 grudnia 2018r.

Egipt: grobowiec sprzed 4400 lat należący do wysokiego rangą kapłana

Archeolodzy odkryli w Egipcie wyjątkowo dobrze zachowany grobowiec sprzed 4400 lat. Należał do wysokiego rangą kapłana Wahtye. W katakumbach znaleziono liczne posągi oraz pięć ukrytych szybów, z których cztery są nadal zapieczętowane.

Grobowiec kapłana Wahtye w Sakkarze

 

Grobowiec znajduje się w Sakkarze – starożytnej nekropolii znajdującej się około 30 kilometrów na południe od Kairu, a należącej niegdyś do pierwszej stolicy Egiptu – Memfis. Nie został splądrowany i jest w bardzo dobrym stanie, co jest rzadkością. Rzeźby i malowidła na ścianach liczącego 4400 lat grobowca są nienaruszone, niektóre zachowały nawet kolor.

Jak powiedział Mostafa Waziri, sekretarz generalny egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, która kieruje pracami archeologów odpowiedzialnych za odkrycie, grobowiec należy do wysokiego rangą kapłana o imieniu Wahtye, który nosił tytuł „boskiego inspektora”.

 

Wahtye był poddanym faraona o imieniu Neferirkare z V dynastii, który panował około 2446-2438 r. p.n.e. Piramida Neferirkare także znajduje się w okolicy Sakkary.

Grobowiec ma około 10 metrów długości i po trzy szerokości i wysokości i ma co najmniej dwa poziomy. W górnej części znaleziono 24 posągi, a w dolnej kolejne 31, co łącznie daje 55 posągów. Niektóre są naturalnej wielkości, inne, te najniższe mają około metr wysokości. Przedstawiają ludzi i bóstwa.

Ściany katakumb są pokryte hieroglifami i malowidłami, których kolory zachowały się mimo upływu tysiącleci. Obrazy pokazują Egipcjan zaangażowanych w różne działania, w tym gotowanie, picie i prace budowlane, produkcję ceramiki oraz wina, składanie ofiar, polowanie czy żeglowanie na łodzi. W grobowcu znaleziono także pięć ukrytych szybów, z których jeden może zawierać sarkofag kapłana oraz wiele cennych artefaktów.

Hieroglify odkryte w grobie często wspominają matkę kapłana o imieniu Merit Meen, co oznacza „oddana bogu Min”. Min to bóstwo płodności w mitologi egipskiej. Hieroglify wspominają także żonę Wahtye o imieniu Nin Winit Ptah, co z kolei oznacza „największa z boga Ptaha". Ptah był to bóg stwórca stojący na czele tzw. Wielkiej Trójki Bogów.

Fot. Egyptian Ministry of Antiquities

Fot. Egyptian Ministry of Antiquities

Fot. Egyptian Ministry of Antiquities

Fot. Egyptian Ministry of Antiquities

Fot. Egyptian Ministry of Antiquities

 

Źródło: Live Science, fot. Egyptian Ministry of Antiquities