Dodano: 10 czerwiec 2020r.

Dr Przemysław Mróz laureatem nagrody Międzynarodowej Unii Astronomicznej

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) przyznała The 2019 IAU PhD Prize - nagrody za najwybitniejsze na świecie prace doktorskie w dziedzinie astronomii. Wśród laureatów po raz pierwszy znalazł się Polak – dr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Kosmos

 

Dr Przemysław Mróz został wyróżniony The 2019 IAU PhD Prize za pracę doktorską zatytułowaną „Astrophysical applications of gravitational microlensing in the Milky Way”, napisaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego i obronioną w Obserwatorium Astronomicznym we wrześniu 2019 roku – poinformowało Biuro Prasowe Uniwersytetu Warszawskiego w przesłanym komunikacie.

Planety swobodne i mikrosoczewkowanie grawitacyjne

Praca ta opisuje wyniki badań dwóch pionierskich projektów naukowych: pomiarów częstości występowania i własności planet swobodnych krążących w naszej Galaktyce oraz badania rozmieszczenia gwiazd i obiektów ciemnych w Drodze Mlecznej metodą wyznaczania głębokości optycznej i częstości tzw. zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego.

Wspomniane projekty bazowały na wieloletnich obserwacjach centralnych części Drogi Mlecznej prowadzonych w ramach przeglądu nieba OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment). Jak wykazał dr Mróz w swojej pracy, planety swobodne o masach zbliżonych do masy Jowisza są znacznie rzadsze niż do tej pory sądzono. Mróz odkrył też kilka zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego wywołanych prawdopodobnie przez planety swobodne o masach zbliżonych do masy Ziemi, których istnienie było przewidywane przez teorie formowania się układów planetarnych.

Publikacje przygotowane w ramach rozprawy doktorskiej dr. Mroza, opublikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na świecie (m.in. Nature), odbiły się szerokim echem wśród społeczności astronomicznej i były do tej pory cytowane już ponad 150 razy. Dr Przemysław Mróz przebywa obecnie na stażu podoktorskim w California Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych.

Nagrody The IAU PhD Prize

Międzynarodowa Unia Astronomiczna powstała w 1919 roku i jest największą międzynarodową organizacją astronomiczną. Zrzesza badaczy z ponad 80 krajów z całego świata i ma ponad 13 tys. indywidualnych członków – profesjonalnych astronomów.

Nagrody The IAU PhD Prize za najwybitniejsze rozprawy doktorskie są przyznawane od 2016 roku. Do tej pory nagrodzono ponad 30 osób. Nagroda zostanie wręczona dr. Przemysławowi Mrozowi w przyszłym roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Busan w Korei Południowej.

 

Źródło: UW