Dodano: 26 marca 2019r.

Deska sedesowa, która wykryje niewydolność serca

Inżynierowie z Rochester Institute of Technology opracowali deskę sedesową, która potrafi monitorować układ sercowo-naczyniowy i może wykryć wczesnej oznaki niewydolności serca.

Deski sedesowa monitorująca stan osób z niewydolnością serca

 

Zaawansowana technologicznie deska sedesowa wyposażona jest w szereg czujników do pomiarów aktywności elektrycznej i mechanicznej serca, tętna, ciśnienia krwi, poziomu dotlenienia krwi, masy ciała pacjenta czy ilość krwi wypompowywanej z serca przy każdym uderzeniu. Do tego jest wodoodporna, łączy się bezprzewodowo z Wi-Fi i nie wymaga żadnej konfiguracji przez pacjenta.

Uzyskane dane są analizowane przez specjalne algorytmy, które w razie potrzeby poinformują o pogarszającym się stanie zdrowia. Raport trafi także do kardiologów, którzy następnie określą, czy konieczna jest interwencja.

 

System monitorowania układu sercowo-naczyniowego w oparciu o deski sedesowe stworzony przez zespół naukowców z Rochester Institute of Technology ma na celu obniżenie liczby hospitalizacji u pacjentów z zastoinową niewydolnością serca. Deski sedesowe, po zatwierdzania przez FDA, zostaną zakupione przez szpitale i będą wydawane pacjentom z niewydolnością serca po wypisie ze szpitala – tak przyszłość swojego wynalazku widzą jego autorzy.

- Zazwyczaj w ciągu 30 dni od wypisu ze szpitala, ponownie przyjmuje się 25 procent pacjentów z zastoinową niewydolnością serca. Po 90 dniach od wypisu ze szpitala ponownie przyjmowanych jest 45 procent pacjentów – powiedział Nicholas Conn, członek zespołu badawczego, który opracował urządzenie.

Inteligentna deska sedesowa wykryje pogarszający się stan pacjenta, zanim ten zorientuje się w sytuacji. Dzięki szybkiej analizie danych interwencje lekarskie mogą być tak proste, jak zmiana leku lub krótka wizyta w przychodni, zamiast kolejnej hospitalizacji.

Urządzenie było testowane na 18 pacjentach w okresie 8 tygodni. Wyniki uzyskane dzięki niemu były bardzo dokładne i nie odbiegały od pomiarów wykonanych standardowymi metodami.

Autorzy wynalazku twierdzą, że ich produkt może uratować miliony istnień ludzkich i ułatwić monitorowanie pacjentów z grupy ryzyka dostarczając dokładne informacje i to w czasie rzeczywistym. „Ten system ma potencjał, by sprostać wielu wyzwaniom związanym z monitorowaniem stanu zdrowia pacjentów w ich domach” - napisali twórcy prezentując swoje urządzenie w czasopiśmie „JMIR mHealth”.

 

Źródło: EurekAlert!, fot. A. Sue Weisler/RIT