Dodano: 17 maja 2018r.

CubeSaty lecące na Marsa wykonały przypadkowo zdjęcie Ziemi i Księżyca

Sonda Voyager I w 1990 roku wykonała najsłynniejsze chyba zdjęcie naszej planety, na którym widać Ziemię i Księżyc. Podobną fotografię wykonał kilka dni temu jeden z CubeSatów wysłanych razem z misją InSight na Marsa.

Ziemia i Księżyc na zdjęciach cubesatów lecących z misją InSight

 

Początkiem maja razem ze statkiem i lądownikiem misji InSight w drogę do Marsa poleciały dwa małe satelity standardu CubeSat. Zadaniem MarCO-A (Mars Cube One) i MarCO-B, pieszczotliwie nazywanych przez zespół obsługujący misję Eve i Wall-E, tak jak dwa roboty z animowanego filmu Pixara, będzie relacjonowanie lądowania na Marsie.

Jeden z CubeSatów, Wall-E, a właściwie MarCO-B, użył kamery z obiektywem typu rybie oko, aby wykonać pierwsze zdjęcia. Miały one na celu sprawdzenie, czy antena kierunkowa została prawidłowo rozłożona. Ale na zdjęciu została uchwycona nasza planeta wraz z Księżycem.

 

Fotografia została wykonana 9 maja z odległości ponad miliona kilometrów. Uchwyciła maleńkie plamki unoszące się w przestrzeni kosmicznej. To Ziemia i Księżyc.

- CubeSaty nigdy wcześniej nie poleciały tak daleko w kosmos, więc jest to kamień milowy. Oba nasze satelity działają prawidłowo – powiedział Andy Klesh z Jet Propulsion Laboratory, który zbudował minisatelity. – Wykonane zdjęcia to nasz hołd dla mi misji Voyagera – dodał.

Fot. NASA/JPL-Caltech

Cubestaty MarCO są pierwszymi tego typu maszynami wysłanymi w daleką przestrzeń kosmiczną. Większość z takich satelitów krąży po orbicie Ziemi. Pierwotnie CubeSaty miały służyć studentom i uczyć ich budowy satelitów. Teraz są najczęściej wysyłanymi satelitami na orbitę. Dostarczają danych na niemal każdy temat - od szlaków żeglugowych po zmiany środowiskowe.

Oba CubeSaty dolecą wraz z misją InSight na Marsa. Ich zadaniem będzie rejestrowanie trudnego manewru lądowania na powierzchni Czerwonej Planety. Testowana antena kierunkowa jest kluczowa w tym przedsięwzięciu. Fotografia potwierdziła, że antena rozłożyła się prawidłowo, ale podobne testy będą jeszcze przeprowadzane.

CubeSaty nie będą służyć jako przekaźnik danych na Ziemię. To zadanie przejmie sonda Mars Reconnaissance Orbiter. Ale ich lot na Marsa jest ważnym testem dla tej technologii. Przyszłe misje na odległe światy będą mogły zabierać ze sobą własne przekaźniki w formie właśnie CubeSatów.

Misja Mars InSight jest częścią prowadzonego od 1992 roku przez NASA programu Discovery. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, InSight osiągnie cel w czasie krótszym niż siedem miesięcy, dotykając powierzchni Marsa 26 listopada. Misja ma trwać dwa lata ziemskie.

Celem misji InSight jest przeprowadzenie na Marsie badań geofizycznych, które dostarczą przełomowych informacji o budowie wewnętrznej planety i jej współczesnej aktywności geologicznej. Misja ta pozwoli lepiej zrozumieć ewolucję i powstanie Marsa, a także w ogóle planet typu ziemskiego. Sejsmometr na pokładzie lądownika pozwoli zarejestrować zdarzenia związane z aktywnością wnętrza Marsa, a także upadki meteorytów na powierzchnię planety.

 

Źródło i fot. NASA