Dodano: 27 lutego 2020r.

Co robi operator CNC?

Operator cnc to coraz popularniejsza posada dla osób, które chcą wiązać swoją pracę zawodową z mechaniką. Umiejętność obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie przydaje się zwłaszcza teraz, kiedy przemysł dynamicznie inwestuje w nowe rozwiązania. Sama technologia powstała jednak już 60 lat temu, choć w Polsce wykorzystuje się ją stosunkowo krótko.

operator cnc

 

Zanim scharakteryzujemy stanowisko operatora CNC, warto dowiedzieć się czym jest określenie CNC.

Jest skrótem od Computerized Numerical Contro i oznacza układ sterowania numerycznego. Ważnym czynnikiem jest zastosowanie odpowiednich sterowników CNC, które dostępne są pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/241-sterowanie-maszyn-cnc/sterowniki-maszyn-cnc Wykorzystuje się go przy programowaniu pracy maszyn. Technologię CNC powszechnie wykorzystuje się podczas obróbki metali w przemyśle wytwórczym. Szczególnie zaś do gięcia czy cięcia blach. Maszyny CNC umożliwiają bowiem seryjne wytwarzanie bardzo precyzyjnie przyciętych elementów, co podnosi jakość i wydajność produkcji.

Co należy do zadań operatora CNC?

Operowanie maszynami sterowanymi numerycznie polega na kilku zadaniach. Operator CNC ustawia i mocuje narzędzia oraz pilnuje jakości obrabianych elementów. Ponadto do jego zadań należy bieżąca kontrola pracy maszyny, jej serwisowanie oraz diagnostyka problemów. Odpowiada on także za korygowanie błędów maszyny, a niekiedy także za jej programowanie.

Aby zostać operatorem CNC należy ukończyć stosowny kurs zawodowy. Podczas szkolenia kandydat przyswaja pewną wiedzę teoretyczną, lecz najważniejsze są oczywiście umiejętności praktyczne, które będzie później wykorzystywał podczas pracy.

Czy to opłacalny zawód?

Każda profesja, której brakuje na rynku pracy, uważana jest za opłacalną. Tak też jest w przypadku operatorów maszyn CNC. Specjalista z odpowiednią wiedzą techniczną po ukończeniu kursu na operatora CNC może liczyć na szybsze znalezienie pracy w zawodzie. Szczególnie cenione są umiejętności samodzielnego programowania oraz praktycznej obsługi urządzeń. Średnie zarobki na tym stanowisku to 3900 zł brutto dla początkujących operatorów.

Jakie inne umiejętności liczą się w tej pracy?

Praca przy obsłudze maszyn CNC wymaga od operatora umiejętności skoncentrowania się, a także oka do detali. Pomimo iż obrabiarki CNC pracują automatycznie, wciąż potrzebna jest kontrola człowieka. Operator musi umieć czuwać nad przebiegiem całego procesu. W tej pracy przydaje się więc wiedza matematyczna i obliczeniowa, sprawność manualna oraz dokładność. Liczą się także tzw. kompetencje miękkie, czyli w tym przypadku samodzielność, opanowanie i poczucie odpowiedzialności.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany