Dodano: 27 marca 2023r.

Biologiczne naczynia na ciekły azot – czym się charakteryzują i jak wybrać odpowiednie?

Popularność ciekłego azotu stale rośnie, a właściwości tego związku okazują się bardzo cenne m.in. w nauce, medycynie i weterynarii. Za sprawą tej substancji można błyskawicznie zamrozić, a następnie bez problemu przechowywać zasoby biologiczne, takie jak komórki, tkanki czy gamety. By jednak było to możliwe, potrzebne są biologiczne naczynia na ciekły azot. Czytając ten artykuł, dowiesz się m.in. tego, czym charakteryzują się te pojemniki i jak wybrać odpowiednie.

Biologiczne naczynia na ciekły azot – czym się charakteryzują i jak wybrać odpowiednie?

 

Czym są biologiczne naczynia na ciekły azot?

Naczynia na ciekły azot, zwane także dewarami, to specjalistyczne pojemniki przeznaczone do transportu i przechowywania tej wymagającej względem warunków substancji. Warto bowiem zaznaczyć, że związek ten wymaga ekstremalnie niskiej temperatury. Dostępne na rynku dewary, choć działają na podobnej zasadzie, nieco się od siebie różnią. Podstawowy podział obejmuje:

  • transportowe naczynia Dewara – przeznaczone do transportu i przechowywania ciekłego azotu,
  • biologiczne naczynia Dewara – stosowane w transporcie i przechowywaniu materiałów biologicznych.

Biologiczne naczynia na ciekły azot różnią się od transportowych dewarów przede wszystkim tym, że są wyposażone w specjalne zasobniki, zwane kanistrami. To właśnie w nich umieszcza się zamrożony materiał – umożliwiają bezproblemowy dostęp do zasobów biologicznych i zapewniają im odpowiednie warunki.

Jak wybrać odpowiedni dewar biologiczny?

Przy wyborze biologicznego naczynia na ciekły azot kluczowe jest dopasowanie pojemnika do własnych potrzeb. Jak już wspomnieliśmy, dewary różnią się np. pojemnością – to czynnik, który wpływa na ich mobilność, a także to, jak długo ciekły azot utrzymuje się w pojemniku. Poszczególne naczynia mogą mieć także różną liczbę kanistrów – im jest ich więcej, tym więcej próbek można przechowywać w danym dewarze. Pojemniki o różnej pojemności i liczbie kanistrów dostępne są np. w specjalizującym się w tych naczyniach e-sklepie Cryogen – https://www.cryogenshop.pl/biologiczne.

Co ważne, w przypadku naczyń biologicznych przeznaczonych do zastosowania w nauce, medycynie lub weterynarii nie ma miejsca na kompromisy – pojemniki muszą być solidne i mieć wymagane atesty. Najlepiej więc skorzystać z usług doświadczonego w branży dostawcy, który cieszy się dobrymi opiniami wśród innych specjalistów.

 

Źródło: artykuł partnera