Dodano: 20 lutego 2017r.

Będzie Dzień Naukowca? Minister chce święta polskiej nauki

Chciałbym, aby 19 lutego - dzień urodzin Mikołaja Kopernika - był Dniem Naukowca, gdy państwo będzie honorować najwybitniejszych przedstawicieli nauki - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Mikołaj Kopernik

 

- Chciałbym, aby 19 lutego było wielkim świętem polskiej nauki - żeby to był taki Dzień Naukowca. Wkrótce wystąpię z odpowiednią inicjatywą do Sejmu. Chciałbym, żeby tego dnia przyznawano w wielu kategoriach specjalne nagrody najwybitniejszym polskim naukowcom. Zarówno tym uznanym na świecie, jak i bardzo wielu młodym, zapowiadającym się - powiedział Gowin w TVP1.

 

Jak dodał, mało kto i w Polsce i na świecie pamięta o dacie urodzin Kopernika, "a jak się przegląda światowe media, to można przeczytać, że obozy koncentracyjne były polskie, a już np. Maria Skłodowska była Francuzką".

- Trzeba przypominać osobę i dzieło Mikołaja Kopernika i w ten sposób budować dumę z tego, że jesteśmy Polakami, a równocześnie budować pozytywny wizerunek Polski - powiedział Gowin.

Jego zdaniem Dzień Naukowca byłby ważny także dlatego, że ponad 30 tys. polskich naukowców - w większości młodych i bardzo zdolnych - "rozjechało się po uniwersytetach całego świata i trzeba przywrócić im wiarę w to, że Polska może być ojczyzną takich odkryć jak odkrycia Mikołaja Kopernika".

- Ponieważ przykłady porywają, to chciałbym, aby każdy rok miał od strony naukowej swojego patrona - mogą to być tak wybitne postacie jak właśnie Kopernik czy Skłodowska-Curie. Chciałbym - i to pewnie może brzmieć zaskakująco - żeby tymi patronami byli także naukowcy żyjący, z których moglibyśmy być dumni, gdybyśmy o nich słyszeli. Niestety przez ostatnie dwadzieścia parę lat taka polityka budowania dumy z polskości była spychana gdzieś na bok - dodał.

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce