Dodano: 09 luty 2017r.

Będą płatne studia medyczne? Resort zdrowia odpowiada na propozycję Gowina

Minister nauki i szkolnictwa wyższego stwierdził, że studia medyczne powinny być płatne, ale w połączeniu ze stypendiami. Resort zdrowia w odpowiedzi podkreślił, że płatne studia medyczne wymagają analizy.

Jarosław Gowin


Płatne studia medyczne? Zdaniem Gowina za studia na takich kierunkach powinno się pobierać opłatę. Takie stwierdzenie padło z ust wiceministra w radiu TOK FM. - Taka odpłatność powinna być wprowadzona w połączeniu ze stypendiami, które pokrywają 100 proc. kosztów, ale potem trzeba byłoby te stypendia odpracować przez kilka lat. Albo jeżeli młody lekarz chce wyjechać za granicę, niech zwróci stypendium – wyjaśnił minister.

Według szefa resortu nauki i szkolnictwa wyższego, taka propozycja nie jest sprzeczna z konstytucją, która jasno mówi, że nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Gowin swoim pomysłem chce wyjść naprzeciw niekorzystnej dla kraju emigracji młodych lekarzy, która obecnie ma miejsce. Państwo ponosi koszty wysokie koszty kształcenia lekarzy, a ci często tuż po studiach decydują się na wyjazd do bardziej zamożniejszych krajów – do Niemiec czy Norwegii.

Rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska wyjaśniła, że ministerstwo nie jest krytycznie nastawione do propozycji Gowina, ale taki pomysł wymaga szerszych analiz. – Pomysł wymaga zasięgnięcia opinii ekspertów, porównań międzynarodowych. Zajmujemy się tym. Nie jesteśmy krytyczni. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pacjentów – podkreśliła Kruszewska.

Idea odpłatności za studia medyczna padała już wcześniej z usta Gowina. W ubiegłym roku wicepremier przedstawił analogiczną propozycję. Podał też wtedy, że koszt wykształcenia lekarza wynosi około 500 tysięcy złotych.

 

Źródło: PAP. Fot. Piotr Drabik