Dodano: 18 września 2018r.

Archeolodzy odkryli posąg sfinksa w starożytnej świątyni na południu Egiptu

Egipscy archeolodzy w podziemiach świątyni Kom Ombo w pobliżu Asuanu odkryli posąg Sfinksa. Statua wykonana jest z piaskowca i ma ponad 2000 lat.

Sfinks

 

Posąg sfinksa został odnaleziony podczas prac osuszających starożytną świątynię Kom Ombo. Jak poinformowało egipskie Ministerstwo Starożytności statua ma 38 centymetrów wysokości i 28 centymetrów szerokości.

Prawdopodobnie pochodzi z czasów, gdy Egiptem władała grecko-macedońska dynastia Ptolemeuszów. Okres jej rządów przypada na lata od 305 roku p.n.e. do 30 r. n.e.

 

Posąg znaleziono w pobliżu miasta Asuan na południu Egiptu. Prace odprowadzające wody gruntowe w świątyni Kom Ombo trwają już od kilku miesięcy.

Tuż po rozpoczęciu prac znaleziono tam dwa piaskowe reliefy przedstawiające faraona Ptolemeusza V, którego dekret oraz szlachetne uczynki zostały zapisane na słynnym Kamieniu z Rosetty. Tekst na kamieniu został zapisany po egipsku pismem hieroglificznym i demotycznym oraz po grecku. Odkrycie to stanowiło przełom w odczytaniu egipskich hieroglifów.

Ptolemeusz V Epifanes panował w latach 204 - 180 p.n.e. Świątynię Kom Ombo wybudował jego następca Ptolemeusz VI Filometor, a jej rozbudową zajmowali się kolejni faraonowie. Świątynia została poświęcona bóstwom – Horusowi oraz Sobekowi przedstawianemu jako postać człowieka z głową krokodyla. W świątyni wcześniej znaleziono zmumifikowane ciała krokodyli.

Fot. Egyptian Ministry of Antiquities

Fot. Egyptian Ministry of Antiquities

Cel i znaczenie odnalezionej figury sfinksa nie są jeszcze znane. W starożytnym Egipcie sfinksy kojarzyły się z faraonami i często ich posągi były umieszczane u wejścia do grobowców, jako ich opiekunowie. Niektórzy władcy mieli nawet swoje podobizny wyrzeźbione w miejscu głowy sfinksa, aby symbolizować ich bliski związek z boginią-lwicą - Sechmet. Być może głowa odkrytej statuy przedstawia oblicze któregoś z faraonów z dynastii Ptolemeuszy.

Posąg został najpierw zbadany na miejscu zanim zabrano go do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egiptu. Tam zostanie poddany zabiegom konserwacyjnym oraz wystawiony na widok publiczny. Dalsze badania pozwolą uzyskać więcej informacji na temat posągu oraz faraona, dla którego został stworzony.

 

Źródło: BBC, fot. Egyptian Ministry of Antiquities