Dodano: 06 września 2022r.

6 konkretnych powodów, dla których warto nauczyć dziecko programowania

Nauka programowania cieszy się coraz większą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Niedawno znalazła się nawet na liście najchętniej wybieranych lekcji pozalekcyjnych zaraz za kursami z języków obcych i zajęciami sportowymi. Kodowanie to nie tylko szansa na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, ale również sposób na rozwijanie zdolności analitycznych, kreatywności, wyobraźni, cierpliwości i wiele, wiele więcej. Dlaczego jeszcze warto zapisać dziecko na kursy programowania?

6 konkretnych powodów, dla których warto nauczyć dziecko programowania

 

Programowanie to inwestycja w przyszłość dziecka

Naukę programowania najlepiej rozpocząć już od najmłodszych lat. Przyjmuje się, że dziecko może zacząć kodować w wieku nawet 7 lat (czasami nieco wcześniej). Wynika to z faktu, że zdobywanie programistycznej wiedzy na początkowych etapach jest bliźniaczo podobne do uczenia się języka obcego. Co więcej, wystarczy kilka lat intensywnej nauki, by dziecko tworzyło dość zaawansowane gry i aplikacje. Dobrym miejscem na rozpoczęcie przygody z programowaniem jest Pixblocks szkoła programowania online, która oferuje szereg kursów dla dzieci w formie zajęć semestralnych. Chodzi o wykorzystanie specjalnego wizualnego języka, który znacząco ułatwia zrozumienie wszelkich programistycznych mechanizmów.

Z czasem może ono dołączyć do grona innych zawodowych programistów, z czym wiążą się bardzo wysokie zarobki. Na ten moment programiści gier komputerowych, stron internetowych czy aplikacji mobilnych należą do grona najlepiej opłacanych zawodów na świecie. Mowa tutaj o zarobkach rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie! 

Zapotrzebowanie na programistów ciągle rośnie 

Rynek nowych technologii rozwija się w zatrważającym tempie. W dzisiejszych czasach programowalne jest już praktycznie wszystko, a w przyszłości skrypty i sztuczna inteligencja będą odgrywać coraz ważniejszą rolę. W Polsce popyt na programistów jest ogromny, a firmy nieustannie szukają nowych pracowników.

Podobne braki występują we wszystkich krajach świata — w Wielkiej Brytanii są to liczby sięgające kilkuset tysięcy pracowników! W rezultacie, dziecko nie musi nawet zostawać wybitnym programistą — wystarczy, że opanuje podstawy poszczególnych języków, a z pewnością w przyszłości znajdzie zatrudnienie w branży IT.

Programowanie rozwija kreatywność i wyobraźnię

Pieniądze to jednak nie wszystko. Programowanie rozwija również kreatywność i wyobraźnię, co niesamowicie mocno przydaje się podczas szkolnej edukacji i w dorosłym życiu. Kodowanie to również sztuka cierpliwości i opanowania, a także nauka precyzyjności i spostrzegawczości. Poza tym programowanie uczy radzić sobie z porażkami, wyciągać wnioski z błędów i rozwija logiczne oraz analityczne myślenie. To wszystko przydaje się również w nauce m.in. matematyki.

Dzieci, które uczą się programowania, znacznie lepiej funkcjonują w cyfrowym świecie. Mowa tutaj o wchodzeniu w interakcje z technologiami, które potem mogą zręcznie wykorzystywać zarówno w procesach edukacyjnych, jak i zawodowych czy rozrywkowych. Kodowanie pozwala też skutecznie budować pewność siebie i jest świetną, kreatywną zabawą.

 

Źródło: artykuł partnera