Dodano: 14 czerwca 2017r.

Po 150 latach w Karkonoszach pojawił się orzeł przedni

W Karkonoskim Parku Narodowym od około dwóch tygodni można zobaczyć orła przedniego. To jeden z największych ptaków drapieżnych występujących w Polsce.

Orzeł przedni

 

Ostatnie informacje o gniazdach orła przedniego w Karkonoszach pochodzą jeszcze z pierwszej połowy XIX wieku. Jednak, jak donosi „Gazeta Wrocławska”, w ostatnich tygodniach dokonano licznych obserwacji tego ptaka polującego na cietrzewie w Karkonoskim Parku Narodowym.

Orzeł przedni był niegdyś w Polsce powszechnie występującym ptakiem. Obecnie mamy około 30 par tych majestatycznych ptaków. Większość z nich bytuje w Karpatach. Orzeł przedni jest objęty ścisłą ochroną.

„Przyrodnicza sensacja w Karkonoszach! Od około 2 tygodni obserwowany jest orzeł przedni Aquila chrysaetos. Młody osobnik pojawia się w miejscach oddalonych od szlaków turystycznych, gdzie intensywnie poluje na cietrzewie. Współcześnie w Karkonoszach obserwacje tego gatunku należą do rzadkości” – czytamy na fanpage'u Karkonoskiego Parku Narodowego.

Orzeł przedni to największy przedstawiciel orłów z rodzaju Aquila. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 190-225 cm, a długość ciała 80-93 cm. W Polsce jest gatunkiem skrajnie nielicznie lęgowym. Pojawienie się młodego osobnika nie oznacza jednak, że ptak ten zadomowił się w Karkonoszach.

Obecnie Czesi prowadzą reintrodukcję orła przedniego w Górach Odrzańskich. Obecny w Karkonoszach orzeł może być jednym z introdukowanych osobników, choć przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego, którzy widywali orła, nie zauważyli żadnych oznakowań, obrączki czy nadajnika.

- To było w Karkonoszach Zachodnich na granicy z Górami Izerskimi. Młody orzeł leciał bardzo nisko, chyba z metr nad ziemią. Nie dało się go pomylić z innym ptakiem, bo ma przecież dobre 220 cm rozpiętości skrzydeł. Widywałem go przez dwa tygodnie codziennie pomiędzy godz. 5 a 6, gdy polował na cietrzewie, których też jest w naszych górach bardzo mało – powiedział w rozmowie z „Gazetą Wrocławską" Artur Pałucki z Karkonoskiego Parku Narodowego.

 

Źródło: Gazeta Wrocławska, fot. CC BY-SA 2.0/Rocky/Wikimedia Commons