Dodano: 24 stycznia 2017r.

100 lat zmian klimatycznych w 20 sekund. Film NASA

2016 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Taką informację podały kilka dni temu czołowe instytucje zajmujące się klimatem. NASA w związku z tym przygotowała animację pokazującą, jak zmieniał się klimat w ostatnich stu latach.

Mapa temperatur


O kolejnym najcieplejszym roku w historii poinformowały w raportach NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) – amerykańska agencja rządowa zajmująca się prognozą pogody oraz ostrzeżeniami przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi oraz NASA, choć podobne analizy przeprowadziły inne znaczące instytuty – Światowa Organizacja Meteorologiczna (World Meteorological Organization), Met Office (brytyjski narodowy serwis meteorologiczny powiązany z tamtejszym Ministerstwem Obrony) czy Japońska Agencja Meteorologiczna.

2016 jest trzecim rokiem z rzędu, w którym bite są rekordy ciepła. Niezależnie od tego, jak temperatura planety zmieniła się w ciągu 4,5 miliarda lat jej istnienia, to jest to niczym w porównaniu do tego, co widzieliśmy w ubiegłym stuleciu. I właśnie taką animację, pokazującą zmiany klimatu w ostatnim stuleciu przygotowała NASA.

Dane, dzięki którym powstał ten krótki film, sięgają 1880 roku, kiedy zaczęto gromadzić zapisy temperatur. Aż do około 1970 roku, widać, że temperatura waha się przynosząc raz cieplejsze, raz zimniejsze lata. Ale od około 1980 roku temperatura wyłącznie rośnie.


Źródło: NASA