Przejdź do treści

NASA: gejzery pary wodnej na Europie

Spis treści

NASA poinformowała, że dzięki obserwacjom z wykorzystaniem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a udało się zaobserwować wodne gejzery na Europie, jednym z księżyców Jowisza. Pod grubą pokrywą lodową tego naturalnego satelity Gazowego Olbrzyma istnieje prawdopodobnie gigantyczny ocean ciekłej wody.

NASA w minionym tygodniu zapowiedziała konferencje prasową dotyczącą przełomowego odkrycia. Naukowcy nie powiedzieli nic więcej rozpalając tym samym wyobraźnię publiczności, choć ci bardziej zainteresowani wiedzieli, że konferencja będzie dotyczyła ostatniej aktywności na Europie.

NASA na konferencji przedstawiła dowody na istnienie ciekłej wody na księżycu Jowisza – Europie. Wszystko dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a, który zarejestrował pojawiające się i znikające chmury, prawdopodobnie pary wodnej. Taka obserwacja była możliwa w momencie, gdy księżyc przechodził na tle jasnej planety. Obserwacji dokonano w świetle ultrafioletowym.

Informacje przedstawione przez Amerykańską Agencję Kosmiczną nie zelektryzowały środowiska naukowego. Badacze już od lat podejrzewali istnienie oceanu pod pokrywą lodową na Europie.

– Ocean Europy jest jednym z bardziej obiecujących miejsc, gdzie możemy szukać życia pozaziemskiego w naszym Układzie Słonecznym – powiedział Geoff Yoder z zarządu Naukowych Misji NASA w Waszyngtonie. – Jeśli to są faktycznie gejzery, ułatwią na zbadanie podpowierzchniowego oceanu na Europie – dodał.

Badacze żywo interesują się wodą dlatego, bo jest ona wymagana do powstania życia, przynajmniej tego, które znamy. A wody na Europie nie brakuje. Szacuje się, że gigantyczny ocean na księżycu Jowisza zawiera dwukrotnie więcej wody niż wszystkie ziemskie oceany. Ukryty jest on jedna pod grubą pokrywą lodową, której grubości nie znamy.

Gejzery zostały wykryte podczas tranzytu księżyca na tle Jowisza. Są na tyle duże, że ich pióropusz może sięgać nawet 200 kilometrów. Odkrycie to pozwoli wyposażyć przyszłą sondę zmierzająca na Europę w niezbędne sprzęty oraz zaplanować lot tak, by osadzić sondę w pobliże takiego właśnie gejzera.

Jednak Europa nie jest pierwszym księżycem, na którym znaleziono wodę. W 2015 roku sonda Cassini wykryła chmury pary wodnej na Enceladusie, jednym z księżyców Saturna. Wyniki ogłoszone przez NASA na konferencji zostaną opublikowane w czasopiśmie The Astrophysical Journal 29 września.

 

Źródło: NASA, fot. NASA

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Księżyc

Kolejne opóźnienia w programie Artemis

Ceres

Na Ceres jest znacznie więcej materiału organicznego niż dotychczas sądzono

asteroidy Ryugu

Przekąska z kosmosu. Ziemskie mikroorganizmy odkryte w próbkach z asteroidy Ryugu

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły