Przejdź do treści

Najszybciej topniejący lodowiec Grenlandii zaczął rosnąć

Spis treści

Lodowiec Jakobshavn, który jest najszybciej topniejącym lodowcem Grenlandii, wykonał nieoczekiwany zwrot. Po 20 latach nieustannego kurczenia się lodowiec zaczął rosnąć – wynika z nowych badań NASA.

​​Lodowiec Jakobshavn, który od 20 lat jest najszybciej topniejącym lodowcem Grenlandii, zaczął nagle przyrastać. Jakobshavn płynie teraz wolniej, przybiera na grubości i zbliża się do oceanu, zamiast cofać się w głąb lądu. 

Naukowcy doszli do wniosku, że zmiany te nastąpiły z powodu ochłodzenia się prądów oceanicznych, które doprowadzają wodę do wybrzeża, gdzie lodowiec spotyka się z morzem. Temperatura wody w pobliżu lodowca ochłodziła się i jest teraz na poziomie notowanym w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Ostatnie dane NASA wskazują, że temperatura wód okalających czoło lodowca spadła w 2016 roku.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach pisma „Nature Geoscience”. Ustalenia te opierają się na danych z misji NASA Oceans Melting Greenland (OMG) oraz innych obserwacji.

– Na początku w to nie wierzyliśmy – powiedział glacjolog Ala Khazendar z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), główny autor publikacji. – Zakładaliśmy, że Jakobshavn będzie zachowywał się, tak jak przez ostatnie 20 lat – dodał. Ale jak pokazują dane, przez ostatnie trzy lata woda wokół lodowca jest chłodniejsza. W 2016 roku jej temperatura spadła o 1,5 st. Celsjusza.

Naukowcy podejrzewają, że źródłem chłodniejszej wody są zmiany w tzw. oscylacji północnoatlantyckiej (North Atlantic oscillation – NAO). To naturalne zjawisko meteorologiczne związane z globalną cyrkulacją powietrza oraz wód oceanicznych. Występuje na obszarze północnego Atlantyku i ma znaczny wpływ na klimat tego rejonu. NAO powoduje, że co 5 do 20 lat wody oceanu cyklicznie schładzają się i ocieplają. Uczeni sądzą, że w 2016 roku doszło do zmiany cyklu na chłodny.

Dlatego badacze uważają, że zmiana zachowania lodowca i nieoczekiwane przybieranie na masie jest zjawiskiem tymczasowym. Gdy wzorzec klimatu znów się odwróci Jakobshavn najprawdopodobniej zacznie znowu się topić i być może będzie to proces szybszy niż odnotowywany do tej pory.

– Jakobshavn ma chwilową przerwę. Jednak w dłuższej perspektywie oceany ocieplają się, a fakt, że mają one ogromny wpływ na lodowce oznacza złe wiadomości dla pokrywy lodowej Grenlandii – wyjaśnił Josh Willis z JPL, główny badacz OMG.

Lodowiec Jakobshavn znajduje się w zachodniej Grenlandii. Ze względu na swoje rozmiary i duży potencjał do podniesienie poziomu mórz i oceanów, obserwowany jest przez naukowców od wielu lat. Jakobshavn uwalnia do oceanu około 7 proc. grenlandzkiego lodu. Uważa się, że to od niego oderwała się góra lodowa, która zatopiła Titanica w 1912 roku.

Od około 2000 roku topienie Jakobshavn znacznie przyspieszyło. Tempo utraty lodu z roku na rok było coraz szybsze. Badacze obliczyli, że do 2016 roku grubość lodowca (od powierzchni do podstawy) zmniejszyła się o 150 metrów.

Reszta pokrywy lodowej Grenlandii wciąż się topi i nawet jeśli ten niewielki wzrost odnotowany na lodowcu Jakobshavn miałby się utrzymywać, nie byłby w stanie zrekompensować strat.

– To chłodzenie minie. Kiedy to nastąpi, lodowiec będzie cofał się w głąb lądu jeszcze szybciej niż do tej pory – ocenił Khazendar.

Źródło: NASA, fot. NASA/OIB/John Sonntag

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

ocean

Oceany stają się coraz cieplejsze, ale mniej parują

lodowce

Lodowce skurczyły się o ponad 5 procent od 2000 roku

ocean

Tempo ocieplania się powierzchni oceanów wzrosło czterokrotnie

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły