Przejdź do treści

Najdokładniejszy obraz centrum Drogi Mlecznej

Spis treści

Astronomowie korzystając z sieci radioteleskopów MeerKAT w RPA zarejestrowali najdokładniejszy do tej pory obraz centrum naszej galaktyki. Na zdjęciu widać obszar otaczający supermasywną czarną dziurę Sagittarius A* znajdującą się 25 tys. lat świetlnych od nas.

Sieć radioteleskopów MeerKAT znajduje się w Republice Południowej Afryki. To w sumie 64 teleskopy. Każdy z nich ma czaszę o średnicy 13,5 metra. Obserwatorium znajduje się z dala od ludzkich siedzib w półpustynnym regionie Karru i jest jednym z największych tego typu obserwatoriów.

Obraz wykonany za pomocą MeerKAT przedstawia region otaczający supermasywną czarną dziurę Sagittarius A* znajdującą się w sercu Drogi Mlecznej. Sagittarius A*  oddalona jest o 25 000 lat świetlnych od nas.

Tradycyjnymi metodami nie można zobaczyć centrum galaktyki. W świetle widzialnym widok przesłaniają obłoki gazów i pyłów. Ale fale radiowe przenikają przeszkody, dzięki czemu można spojrzeć na centrum galaktyczne z supermasywną czarną dziurą w środku.

 

Zarejestrowany przy pomocy radioteleskopów obraz to nic innego, jak mapa źródeł emisji radiowych. Widać na nim obszar o rozmiarach 1000 na 500 lat świetlnych. Kolory na zdjęciu reprezentuję moc sygnału fal radiowych odbieranych przez teleskop. Począwszy od czerwonego, który obrazuje najsłabsze emisje, przez pomarańczowy i żółty, aż po biały – najmocniejsze źródła.

– Chcieliśmy pokazać możliwości tego nowego instrumentu – powiedział Fernando Camilo, główny naukowiec z South African Radio Astronomy Observatory (SARAO). – Środek galaktyki był oczywistym celem: unikalnym, wizualnie uderzającym i pełnym niewyjaśnionych zjawisk, ale również bardzo trudnym do zaobserwowania za pomocą radioteleskopów – dodał.

– Chociaż jest to początek działalności MeerKAT i jeszcze wiele pozostaje do zoptymalizowania, zdecydowaliśmy, że jako pierwsze zobrazujemy centrum galaktyki i byliśmy oszołomieni wynikami – przyznał Camilo.

Zdjęcie przedstawia obłoki molekularne, pozostałości po supernowych, młodziutkie gwiazdy oraz włókna materii, których nie zaobserwowano nigdzie indziej w galaktyce. Znajdują się jedynie w pobliżu supermasywanej czarnej dziury. Włókna te odkryto w latach 80. ubiegłego wieku, ale do tej pory nie udało się ustalić, czym właściwie są te struktury.

Obraz zarejestrowany przez MeerKAT jest najdokładniejszym obrazem centrum galaktyki w zakresie radiowym. W jego centrum znajduje się Sagittarius A* – supermasywna czarna dziura o masie czterech milionów Słońc. Nieco na lewo od środka zdjęcia, łukowata jasna plama to gwiezdny żłobek – gromada Arche. To tysiące bardzo młodych i bardzo gorących gwiazd.

Dalej na lewo od młodych gwiazd znajdują się dwa podobnej wielkości jasne źródła – to obłoki molekularne Sgr B1 i Sgr B2. Jeszcze dalej na lewo, na samym skraju obrazu widać pozostałości po supernowych. To te sferyczne struktury z jaśniejszą plamą w środku.

Po prawej stronie od centrum zdjęcia znajdują się obłoki molekularne. Najjaśniejszym i największym jest Sgr C. Te jasne linie czy rysy to wspomniane już włókna. Są grube na kilka lat świetlnych i długie nawet na 100 lat świetlnych. Najdłuższa z tych struktur, widoczna po prawej stronie na skraju zdjęcia, została nazwana Wężem.

Źródło i fot: Square Kilometer Array

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Pobliska galaktyka jest rozrywana przez swojego sąsiada

supernowa

Supernowe mogły wywołać co najmniej dwa masowe wymierania na Ziemi

Droga Mleczna

Obserwatorium Gaia kończy swoją misję

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły