Troska o własne zdrowie przekonuje coraz więcej osób do tego, by zadbać o kondycję fizyczną, zwłaszcza że dostępność siłowni i salonów fitness sprzyja aktywności. Amatorzy często decydują się jednak na rozpoczęcie treningów bez odpowiedniego przygotowania. Może to skutkować nieprzyjemnymi kontuzjami. Do najpopularniejszych należą urazy nóg i stóp.
Uraz stawu skokowego
Wiele dynamicznych ćwiczeń, np. tych, które wykonuje się podczas treningu crossfit, mogą powodować tę bolesną kontuzję. Jej najczęstszą przyczyną jest nieuwaga. Wystarczy nieodpowiednie ustawienie stopy, nadepnięcie na jakieś akcesoria treningowe, by w jednej chwili nabawić się skręcenia kostki. Aby temu zapobiegać, staraj się maksymalnie skupić na wykonywanych czynnościach i zawsze dbaj o to, by ćwiczyć po uprzątnięciu miejsca treningowego. W przypadku urazu warto zadbać o schłodzenie uszkodzonej kostki i zastosowanie opaski uciskowej.
Naciągnięcie ścięgna Achillesa
To kontuzja często spotykana u biegaczy. Aby jej uniknąć, należy wybierać sprawdzone trasy, jeśli biegamy w terenie. W przypadku klubów fitness trzeba odpowiednio dostosować bieżnię i unikać gwałtownych zmian kąta jej nachylenia. Mięśnie nieprzygotowane do nowej pozycji i narażone na intensywny wysiłek łatwo ulegają naciągnięciu. Kontuzja wiąże się z bólem, obrzękiem lub zaczerwienieniem łydki.
Złamanie zmęczeniowe stóp
To również jeden z urazów charakterystycznych dla biegaczy, ale może zdarzyć się też u osób regularnie wykonujących kardio lub ćwiczących crossfit. Intensywny wysiłek prowadzi do mikrouszkodzeń w stopie. Kontuzja objawia się bólem w części przednio-środkowej lub w okolicach pięty. W przypadku takich dolegliwości skonsultuj się z ortopedą, który będzie mógł ustalić przyczynę problemu.
Urazy kolan
Nieodpowiednie zabezpieczenie kolan lub zła technika wykonywania ćwiczeń w trakcie treningu mogą skończyć się wieloma nieprzyjemnymi kontuzjami. Jedną z najpopularniejszych jest uraz stawu kolanowego. Pojawiają się również urazy rzepki, łąkotki czy więzadeł (zwłaszcza krzyżowego przedniego i pobocznego piszczelowego). W zależności od charakteru kontuzji rekonwalescencja może być bardzo długotrwała. Warto pamiętać o odpowiednim doborze ćwiczeń, które będą uwzględniały przygotowanie fizyczne do danej aktywności. Jeśli Twoim celem jest zrzucenie wagi, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zbyt duże obciążenia stawów związane z nadwagą narażą Cię na większe ryzyko kontuzji.
Choć przyczyn urazów nóg w trakcie ćwiczeń może być bardzo wiele, warto pamiętać o podstawach: zaplanowaniu treningu, wykonywaniu rozgrzewki, koncentracji na ćwiczeniach i odpowiednim obuwiu. Powinno być ono przeznaczone do uprawianej dyscypliny i wyposażone w technologie chroniące stopy i kostki przed urazami, zapewniające odpowiednią stabilizację i amortyzację w trakcie treningu. Warto również zwrócić uwagę na to, czy buty mają charakter antyseptyczny i zapewniają odpowiedni komfort w czasie ćwiczeń oraz biegania. Wybór jakościowego obuwia sportowego znajdziesz w sklepie https://unbrokenstore.com/.
Źródło: artykuł partnera